15 listopada 2015 14:44 | Aktualności

Żywa lekcja historii

11 listopada to polskie święto państwowe. Jak co roku obchodziliśmy je uroczyście również w naszej szkole. W tegoroczne obchody zaangażowali się wszyscy uczniowie. Dzieci przygotowały ciekawą prezentację dotyczącą naszej Ojczyzny. Mówiły o położeniu geograficznym Polski, o historii polskich symboli państwowych, świętach narodowych, wspomniały najważniejsze momenty z dziejów naszego kraju, uwzględniły też miejsce Polski w strukturach europejskich. Prezentację uatrakcyjnił animowany film ukazujący kluczowe wydarzenia z historii Polski. Wszyscy wykonali biało-czerwone flagi.

Nasi uczniowie mieli okazję spotkać się też z niezwykłym człowiekiem - kapitanem Januszem Walędzikiem, członkiem AK, uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Jako 14-letni chłopiec brał udział w zrywie przeciwko hitlerowskim okupantom. Pan kapitan opwiedział dzieciom, jak wyglądała codzienność w okupowanej Warszawie, wspomniał tragiczną walkę powstańców zakończoną klęską. Zaprezentował elementy uzbrojenia walczących Polaków oraz odznaczenia za zasługi. Spotkanie to na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów. W ramach podziękowania Pan kapitan otrzymał od dzieci pamiątkową laurkę.

W spotkaniu uczestniczył także Pan Grzegorz Hanula z Muzeum Powstania Warszawskiego. Tą ciekawą lekcję historii zorganizowaliśmy dzięki współpracy z fundacją "Instytut Zrównoważonego Rozwoju Terenów Wiejskich" z siedzibą w dworze Łukomie.

Dziękujemy.

Rada Pedagogiczna i Uczniowie