Oddział Przedszkolny "zerówka"

https://www.facebook.com/p.z.swietlik  Propozycja zabaw, gier i prac plastycznych dla dzieci :)

Tygodniowy zakres treści nauczania Oddziału przedszkolnego
25-29.05.2020 r.


 • Propozycja programów edukacyjnych w stacji telewizyjnej TVP 2 o 11:40 Wesoła nauka (bardzo polecam), oraz na  TVP ABC: Al. – chemik; Zaczarowany świat; Domisie;  Figu Migu; Polskie baśnie i bajki; Teleranek/ Studio ABC.

Dodatkowe propozycje prac manualnych:


PONIEDZIAŁEK 25.05.2020 r.

Barwa ochronna.

Zapraszam dzieci do fioletowej książki na str. 36-37 do obejrzenia obrazka, a następnie określenia, co dzieje się na łące w maju. Oglądanie zdjęć zwierząt, nazywanie ich.

 1. Zachęcam dzieci do słuchania piosenki Wiosna na łące i w ramach rozwijania mowy rozmowa na jej temat.
  Pytania do piosenki:
  - Kto przybył na łąkę?
  − Co zaczęło się dziać na łące, kiedy przyszła wiosna?
  − Co to znaczy, że świerszcz stroi skrzypce?

 − Wymień mieszkańców łąki, o których jest mowa w piosence.
https://www.youtube.com/watch?v=814z9Tpphkw 

 1. Zapraszam rodziców wraz z dziećmi do zabawy rytmiczno-artykulacyjnej z wykorzystaniem wiersza Teresy Fiutowskiej Żabie łapki.
  Dzieci wraz z rodzicami bądź rodzeństwem, stają naprzeciwko siebie i powtarzają tekst, ilustrując go ruchem.    

  Dwie zielone małe żabki,       tak nad stawem grają w łapki:     jedną łapką    podnoszą prawą rękę ugiętą w łokciu, klap, klap, klap.  uderzają o prawą dłoń partnera, Drugą łapką     podnoszą lewą rękę ugiętą w łokciu, klap, klap, klap.  uderzają o lewą dłoń partnera, Potem dwiema        podnoszą obie ręce ugięte w łokciach, klap, klap, klap.       uderzają w obie dłonie partnera, Ty, bocianie        przykucają i grożą bocianowi, poruszając nas nie łap!    wskazującym palcem.

 2. Zapraszam dzieci do spotkania online -  słuchanie i rozmowa na temat opowiadania Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby Zabawa w chowanego celem rozwijania mowy oraz wyjaśnienia znaczenia barwy ochronnej dla zwierząt. 

 3. Majowa łąka – praca plastyczna dla dzieci, aby rozwijać sprawność manualną oraz ukazać piękno majowej przyrody.
  Dla każdego dziecka: wyprawka, karta 23, nożyczki, klej.
  • Wycinanie z karty pasa w kolorze zielonym. Składanie pasa według instrukcji.
  • Przyklejanie wiosennych kwiatów-naklejek według instrukcji (od największych do najmniejszych).

 4. Zachęcam do zabawy ruchowej Żabie zabawy. Na hasło:
  -  Żabki skaczą, dzieci naśladują żabie skoki.
  - Żabki pływają, wykonują siad klęczny, chowają głowę w ramionach, pochylają się do przodu. Te polecenia należy wydać koło 10 razy w coraz szybszym tempie. 😊

 

Tygodniowy zakres treści nauczania Oddziału przedszkolnego
18-22.05.2020 r.

 

     Propozycja programów edukacyjnych w stacji telewizyjnej TVP 2 o 11:40 Wesoła nauka (bardzo polecam), oraz na  TVP ABC: Al. – chemik; Zaczarowany świat; Domisie;  Figu Migu; Polskie baśnie i bajki; Teleranek/ Studio ABC.

Dodatkowe propozycje prac manualnych:

Syrenka 😊   Karta pracy

PIĄTEK 22.05.2020r.

Dania też leży w Europie.

1.„Bawimy się słowami” – metafora wizualna. Wspólna zabawa słowami podczas spotkania online na Skype.

2.Zapraszam dzieci do zabawy dydaktycznej Jedziemy windą w zaczarowanym domu, także podczas spotkania online.

3.Zachęcam do zabawy połączonej z treningiem fizycznym „Kto tak potrafi”. Potrzebne będą stare gazety. Dzieci przeskakują przez rozłożoną gazetę obunóż, skaczą dookoła gazety na jednej nodze. Zwijają gazety w kulki, dmuchają na nie tak, aby turlały się po podłodze. Wrzucają papierowe kule do pojemnika.

4.Zapraszam rodziców do przeczytania dzieciom opowiadania na podstawie pięknej baśni  Hansa Christiana Andersena „Księżniczka na ziarnku grochu” w ramach rozwijania mowy oraz, aby zapoznać dzieci z Hansem Christianem Andersenem – duńskim pisarzem. W ramach rozmowy na temat utworu, zapytajcie proszę dzieci:

− Z kim chciał ożenić się książę?

− Jak wyglądała księżniczka, która pewnego dnia zapukała do bramy miasta?

− Jak królowa chciała się przekonać, czy jest to prawdziwa księżniczka?

− Czy dziewczyna okazała się prawdziwą księżniczką?

Opowiadanie:

Był sobie pewnego razu książę, który chciał się ożenić z księżniczką, ale to musiała być prawdziwa księżniczka. Jeździł więc po całym świecie, żeby znaleźć prawdziwą księżniczkę, lecz gdy tylko jakąś znalazł, okazywało się, że ma jakieś „ale”. Księżniczek było dużo, jednak książę nigdy nie mógł zdobyć pewności, że to były prawdziwe księżniczki. Zawsze było tam coś niezupełnie w porządku.

Wrócił więc do domu i bardzo się martwił, bo tak ogromnie chciał mieć za żonę prawdziwą księżniczkę. Pewnego wieczoru była okropna pogoda; błyskało się i grzmiało, a deszcz lał jak z cebra; było strasznie. Nagle ktoś zapukał do bramy miasta i stary król wyszedł otworzyć. Przed bramą stała księżniczka. Ale mój Boże, jakże wyglądała, co uczyniły z niej deszcz i słota! Woda spływała z włosów i sukienki, wlewała się strumykiem do trzewiczków i wylewała się piętami, ale dziewczynka powiedziała, ze jest prawdziwą księżniczką. „Zaraz się o tym przekonamy” – pomyślała stara królowa, ale nie powiedziała ani słowa, poszła do sypialni, zdjęła całą pościel, na spód łóżka położyła ziarnko grochu i na nim ułożyła jeden na drugim dwadzieścia puchowych materaców, a potem jeszcze dwadzieścia puchowych pierzyn. I na tym posłaniu miała spać księżniczka. Rano królowa zapytała ją, jak spędziła noc. − O, bardzo źle – powiedziała księżniczka – całą noc oka nie mogłam zmrużyć! Nie wiadomo, co tam było w łóżku. Musiałam leżeć na czymś twardym, bo mam całe ciało brązowe i niebieskie od sińców. To straszne! Wtedy mieli już pewność, że była to prawdziwa księżniczka, skoro przez dwadzieścia materaców, dwadzieścia puchowych pierzyn poczuła ziarnko grochu. Taką delikatną skórę mogła mieć tylko prawdziwa księżniczka. Książę wziął ja za żonę, bo teraz był pewny, że to prawdziwa księżniczka, a ziarnko grochu oddano do muzeum, gdzie jeszcze teraz można je oglądać, o ile go ktoś nie zabrał. Widzicie, to była prawdziwa historia.

5.Zachęcam do rozwiązania łamigłówki w ramach utrwalania poznanych liczb i liter 😊 Dołączona karta.  Aby utrwalić znajomość figur i znaki <, >, = zapraszam do turkusowej książki na str. 62

6.Zachęcam do spaceru a świeżym powietrzu, oglądania rosnących tam roślin, nazywania ich.CZWARTEK 21.05.2020 r.

Mieszkamy w Europie.


 1. Zapraszam do fioletowej książki na str. 34, 35 oraz do obejrzenia filmu .W książce proszę, aby rodzice wsparli dzieci w czytaniu nazw państw europejskich – sąsiadów Polski. (Szarym kolorem zaznaczone zostały kontynenty Azji i Afryki) Należy pokolorować flagi Polski, a także określić, w którą stronę są zwrócone. Należy także obejrzeć obrazków flag, a następnie nazywać samodzielnie lub z pomocą rodzica państw UE, do których one należą.
  https://www.youtube.com/watch?v=h58YVP1Zvmw 

 2. Drodzy rodzice proszę abyście porozmawiali z dziećmi o globusie, wyjaśnili czym jest i do czego służy, pokazali jeśli znajduje się w domu bądź na dołączonej karcie.

 3. „Podróżujemy po Europie” – Drodzy rodzice porozmawiajcie proszę z dziećmi o krajach UE , ciekawostkach i charakterystycznych dla danych krajów budowli, symboli, np.: wieża Eiffla – Francja; krzywa Wieża – Piza, Koloseum – Włochy; Akropol – Grecja; wiatraki, tulipany – Holandia; zegar Big Ben, królowa Elżbieta – Anglia; torreador, corrida – Hiszpania. Niech dzieci wybiorą sobie kraj do którego chcieliby pojechać i uzasadnią dlaczego.

 4. Zachęcam do „Włoskiego menu” –  proszę o wypełnienie dodatkowej karty.

 5. Drodzy rodzice wyjaśnijcie dzieciom proszę skrót UE;  Omówcie flagę UE i flagi państw UE (flaga UE - symbol wszystkich państw należących do Unii Europejskiej, ma 12 gwiazdek, bo na początku należało do niej 12 państw). Dołączona karta.


ŚRODA 20.05.2020 r.

Warszawska Syrenka.

Zachęcam do utrwalania piosenki  Syrenka, mając na celu rozwijanie umiejętności wokalnych i kształtowanie poczucia rytmu.

 1. Zapraszam dzieci, aby z pomocą rodziców zapoznały się z położeniem geograficznym Polski na podstawie mapy. Wskazania granic, zwracania uwagi na kolorystykę poszczególnych regionów naszego kraju: góry, wyżyny, niziny, wody, pokazywanie i nazywanie najdłuższych rzek (Wisła, Odra), największych miast leżących nad Wisłą (Kraków, Gdańsk), odczytywanie na mapie niektórych nazw: Tatry, Bałtyk, odczytywanie nazw państw sąsiadujących z Polską.
  Dołączone karty.
   

 2. Po zapoznaniu dzieci z teorią zapraszam teraz do ćwiczeń manualnych. Dołączone karty przedstawiają podział Polski ze względu na ukształtowanie terenu. Bardzo proszę, aby dzieci plasteliną wykleiły go wg. Sugestii (ewentualnie pokolorowały). Można również rzeki wykleić w odpowiednim kolorze.
     

 3. Zachęcam do ćwiczeń w czytaniu. Dla każdego dziecka wyprawka, karta N, nożyczki, klej. Wycinanie obrazków i zdań. Odczytywanie ich. Układanie zdań do obrazków i wklejanie ich do zeszytu.
  Zdania:
  W wazonie jest bukiet bzu.
  Olek je jajko ugotowane na twardo.
  Ada rysuje upragnionego kotka.
  To stokrotki, maki a dookoła trawa.
  Ada niesie jej ulubione bazie – kotki.
  To hulajnoga Ady, a tam rower Olka.

 4. Zachęcam do zabawy na świeżym powietrzu: zabawa ruchowa z elementem skoku Skaczące piłki – należy położyć piłkę i przeskoczyć przez nią (min. 10 razy), następnie prawą, a później lewą ręką odbijać piłkę (min. Po 10 razy). Miłej zabawy 😊


WTOREK 19.05.2020 r.

Stolica, Wisła, syrenka.

 

 1. Zapraszam do fioletowej książki str. 30, 31 i określanie przez dzieci, co zwiedzali w Warszawie Olek, Ada, mama i tata z rodzicami mamy. Proszę by dzieci poprawiły po śladach rysunków bez odrywania kredki od kartki.
 2. Proszę, aby dzieci samodzielnie starały się ułożyć zdania z podanymi słowami - stolica, Wisła, syrena i zapisały je w zeszycie. Dla ułatwienia dołączam karty.    Karty pracy
       
 3. Zachęcam dzieci, aby z pomocą rodziców utrwalały poznane litery poprzez wypełnienie dołączonej karty – krzyżówki.   Karta pracy
 4. Zapraszam do treningu manualnego i wykonani pracy plastyczne Nasze godło.
  Dla każdego dziecka wyprawka, karta 22 (jeśli dzieci nie odnajdą karty to proszę samodzielnie wykonać pracę) , nożyczki, czerwona farba, pędzel, korona.
   • Wycinanie z karty rysunku godła i pomalowanie go na czerwono, tak aby kształt orła został biały.
  • Naklejanie korony – naklejka na głowie orła.
 5. Zapraszam do spaceru w pobliżu domu – obserwowania zmian zachodzących w przyrodzie oraz zabawy swobodne w ogrodzie.


PONIEDZIAŁEK 18.05.2020 r.

Zakochany w syrenie

 

 1. Warszawa –  zapraszam do dzielenia się przez dzieci spostrzeżeniami i prób swobodnego opisywania charakterystycznych miejsc Warszawy, po obejrzeniu dodatkowej karty.    Karta pracy
 2. Zachęcam, aby dzieci podały nazwę kraju w którym mieszkają, następnie zapisały ją w zeszycie i ozdobiły ten napis.
 3. Drodzy rodzice poproście dzieci, aby dokończyły zdanie” Polska to…” i zapisali je w zeszycie.
 4. Zapraszam do słuchowiska  - opowiadanie „Zakochany w syrenie”
  https://www.youtube.com/watch?v=2vwWGMt-AqY
 5. Słuchanie piosenki Syrenka. Rozmowa na temat tekstu piosenki.
  https://www.youtube.com/watch?v=thtwjaRnHUY
 6. Wspólna zabawa podczas spotkania online – Rozwijamy zdania.

Przypominam  o utrwalaniu wiersza Kim jesteś.  Może z podziałem na role z rodzicami ? Bądź do recytowania razem z nagraniem.
https://www.youtube.com/watch?v=tq7qJ9w_zHc 

Tygodniowy zakres treści nauczania Oddziału przedszkolnego
11-15.05.2020 r.

 

     Propozycja programów edukacyjnych w stacji telewizyjnej TVP 2 o 11:40 Wesoła nauka (bardzo polecam), oraz na  TVP ABC: Al. – chemik; Zaczarowany świat; Domisie;  Figu Migu; Polskie baśnie i bajki; Teleranek/ Studio ABC.

Dodatkowe propozycje prac manualnych:

     Las w słoiku.

     Wiatraczek 😊

PIĄTEK 15.05.2020 r.

Kim jesteś?

 

 1. Zapraszam do fioletowej książki na str. 27 i rysowania szlaczków po śladach, a potem – samodzielnie. Rysowanie po śladach spirali – dużych i małych.
 2. Zachęcam do wspólnej zabawy online  Dokończ zdania – Spotkanie Skype.
 3. Mając na celu rozwijanie mowy i kształtowanie poczucia przynależności narodowej proszę, aby dzieci nauczyły się wiersza Ewy Stadtmüller Kim jesteś?
  Czy wiesz, kim jesteś?
  − To oczywiste!
   Co ci jest bliskie?
   − Znaki ojczyste.
   Ojczyste barwy
   − biało – czerwone.
   Ojczyste godło
  − orzeł w koronie.
   Ojczyste w hymnie
  − mazurka dźwięki,
  no i stolica
   − miasto syrenki.
  •Proszę porozmawiajcie z dziećmi  na temat wiersza.
  Zapytajcie:
  − Co jest bliskie osobie z wiersza?
  − Jakie znaki ojczyste?
  − Co jest jeszcze bliskie?
   − Kim jest osoba z wiersza? A wy, kim jesteście?
  Ten wiersz wspólnie będziemy mówić na kolejnym spotkaniu online.
 4. W trakcie wspólnego spotkania po zabawie z dokańczaniem zdań przeczytam fragment wiersza Apolinarego Nosalskiego O dwunastu braciach  i porozmawiamy o nim.
 5. Zapraszam do wypełnienia dodatkowej karty, należy wpisać pierwsze litery nazw obrazków, a następnie z powstałych wyrazów wybrać dwa i w zeszycie napisać z nimi zdania.   Załącznik 1
 6. Zachęcam do spaceru z dziećmi i obserwacji przez dzieci zmian w przyrodzie – niech dzieci przyjrzą się drzewom czy pojawiły się na nich pąki kwiatów czy może już malutkie owoce.

 

CZWARTEK 14.05.2020 r.

Moja miejscowość.

 1. Wykonanie koperty i zaadresowanie jej. Zachęcam dzieci do samodzielnego wykonania koperty bądź wydruku z dołączonej karty oraz zaadresowania jej z pomocą rodziców do koleżanki, kolegi, cioci bądź mnie 😊Koperta nie musi być wykonana z białej kartki, może być kolorowa.   Koperta - pobierz
 2. Zachęcam do rysowania po liniach od obrazków dzieci do zdjęć miejscowości, w których mieszkają. Rysowanie po śladzie drogi babci i dziadka do domu. Zadania do wykonania we fioletowej książce str. 25.
 3. W ramach rozwijania sprawności manualnych proszę, aby dzieci wykonały widokówkę swojej miejscowości, a następnie umieściły ją w zaadresowanych kopertach.
 4. Zapraszam dzieci do określania, co przedstawiają zdjęcia w fioletowej książce str. 26, a następnie odszukanie w naklejkach zdjęć podobnych krajobrazów i naklejenie ich obok odpowiednich zdjęć.
 5. Proszę, aby dzieci w zeszytach narysowały znak drogowy z napisem nazwy swojej miejscowości, w której mieszkają i drugi znak ze stworzoną nazwą miejscowości bądź ulicy podczas ostatnich zajęć online oraz ozdobiły je w wybrany przez siebie sposób.
 6. W ramach utrwalania poznanych liter i ćwiczeń fizycznych zachęcam do zajrzenia do dołączonej karty i aktywnego alfabetu😊 Proszę, aby dzieci wykonały przyporządkowane czynności literując dziś zdanie: MOJE MIEJSCE NA ZIEMI.


ŚRODA 13.05.2020 r.

Najpiękniejsze miejsce świata.

 

 1. Na wstępie zapraszam do fioletowej książki na str. 23 i proszę o wykonanie poleceń z czałej strony.
 2. Zapraszam do zabawy Domino ruchowe. Rodzic i dziecko (może być także rodzeństwo) jedno z uczestników pokazuje dowolny ruch, np. klaśnięcie w dłonie. Drugi uczestnik powtarza ruch i dodaje własny. W ten sposób każdy powtarza gesty, ruchy swojego poprzednika i uzupełnia je własnym.
3. Zachęcam do zabawy przy piosence Najpiękniejsze miejsce świata, aby kształtować poczucie rytmu i rozwijać umiejętności wokalne.
Sugestie ruchowe do 1 zwrotki, a pozostałe gesty niech będą wymyślone przez dzieci.

Są na całym świecie miasteczek tysiące                              zataczają przed sobą koła prawą ręką,
 i są też wioseczki jak z bajeczki.                                 zataczają przed sobą koła lewą ręką, 
Tutaj bloki różne, biurowce , wieżowce,                                     zataczają  przed sobą duże koła –                                                                                             równocześnie ręką lewą i ręką prawą,
tam domki, łąki, pola, rzeczki.                               wskazują, zgodnie z rytmem, różne strony

 –                                                                                     raz lewą, raz prawą ręką,                          

4. Herb naszej miejscowości  ( gmin Rościszewo)– wydzieranka mająca na celu rozwijanie sprawności manualnej zapoznanie z herbem swojej miejscowości. Proszę wydrukować i wyciąć z dołączonej karty herb (dzieci które nie mają możliwości drukowania mogą narysować samodzielnie ) następnie podrzeć na drobne elementy i wkleić układając niczym puzzle do zeszytu.     

5. Zapraszam teraz do świetnej zabawy rozwijającej świadomość własnego ciała oraz przekładanie wrażeń dotykowych na ruch. Dzieci niech staną, czy też usiądą tyłem do rodzica i zamkną oczy. Rodzic niech dotyka np. jednym palcem ramienia 2 razy, a dziecko niech da odpowiedz jaka część ciała została dotknięta i niech ilość dotknięć np. wyklaszcze, bądź wystuka o uda.

Ćwiczenia na wesoło ze zwierzątkami. Idealnie byłoby wykonywać te ćwiczenia na świeżym powietrzu.   Załącznik 1


 WTOREK 12.05.2020 r.
Miejsca, które znam.1. Zapraszam dzieci do rysowania po śladach. Określania, przez dzieci, który rysunek kojarzy się z otoczeniem dzieci. Fioletowa książka str. 21
2. Zachęcam do rozmowy na temat miejsc w swojej miejscowości, czy też okolicznych miejscowościach, które uważają, że należy odwiedzić, które miejsca dzieci mi by poleciły, abym je odwiedziła. Dzieci niech samodzielnie starają się także opowiadać o innych, różnych miejscach, które znają, odwiedzają z rodzicami.
Drodzy rodzice zapytajcie dzieci:
− Z czego znany jest nasz region?
− Co jest najbardziej charakterystyczne w naszej miejscowości?
− Co się wam najbardziej podoba?
− Czego chcielibyście się dowiedzieć o swoim regionie?
3. Zabawy z kostkami 😊 W ramach rozwijania umiejętności dodawania i odejmowania zapraszam do zabawy kostkami do gry. Dzieci rzucają 2 kostkami jednocześnie, następnie odczytują ilości oczek jakie wypadły na kostkach i przedstawiają działanie w zapisie w zeszycie (6 działań na dodawanie i 6 działań na odejmowanie). Np. 6+4=10, 8-3=5. Dla dzieci, które chcą zadania o wyższym stopniu trudności zachęcam do rzucania 3, a nawet 4 kostkami jednocześnie.
4. Zapraszam teraz do fioletowej książki i pracy manualnej na str. 22.
5. Drodzy rodzice zapraszam z dziećmi do obserwacji okolicy z własnego podwórka. Niech dzieci się wypowiedzą (koniecznie pełnymi zdaniami) podczas obserwacji okolicy jaki najwyższy punkt dostrzegli (np. budynek, słup wysokiego napięcia, wysokie drzewo i jakie to drzewo) i jaki najniższy ( np. buda dla psa).


PONIEDZIAŁEK 11.05.2020 r.

Małe miasteczko.

 

 1. Zapraszam do oglądania zdjęć przedstawiających miejscowość szkolną i rozpoznawania przez dzieci owych miejsc. Proszę, aby dzieci przyjrzały się, nazwały przedstawione miejsca i króciutko jej opisały.   Załącznik 1
        
 2. Zachęca do zabawy Dwie ręce, dziesięć palców (według Krzysztofa Sąsiadka).  
   Dzieci:
  Ja dziesięć palców mam,                      pokazują obie dłonie z rozłożonymi palcami,

na pianinie gram.                                            naśladują grę na pianinie,

 Ja dwie ręce mam,                                         pokazują dłonie,

na bębenku gram.                                           uderzają na przemian dłońmi o uda,

Ja dziesięć palców mam                                   pokazują obie dłonie z rozłożonymi palcami,

 i na trąbce gram.                                            naśladują granie na trąbce,

 Ja dwie ręce mam                                           pokazują dłonie

 i zaklaszczę wam.                                            Klaszczą.

3.    Słuchanie, rozmowa i pierwsze próby śpiewania piosenki Najpiękniejsze miejsce świata.

 1. https://www.youtube.com/watch?v=iVG0iRLjMqE
  Tekst:
  1. Są na całym świecie miasteczek tysiące
   i są też wioseczki jak z bajeczki.
   Tutaj bloki różne, biurowce, wieżowce,
    tam domki, łąki, pola, rzeczki.

 Ref. A ja mieszkam właśnie tu, tutaj tulę się do snu. 
 Tutaj swoje mam radości i troski.

Każde drzewo tutaj znam, każdą drogę tu i tam.
To jest mój kawałek Polski. 
Najpiękniejsze miejsce świata, w prawo, w lewo, w tył i w przód!
Taki to mój mały cud!

 2. Słychać tu tramwaje i gwar na chodnikach.
 Gdzieś indziej, jak gdaczą sobie kurki. 
W jednym miejscu śmiechy, a w drugim muzyka,
 a w trzecim cicho płyną chmurki.

 Ref.: A ja mieszkam…

 3. Ktoś pokochał morze lub dom nad jeziorem.
 Ktoś góry, gdzie czystej wody zdroje.
 Ktoś pokochał ciszę i gwiazdy wieczorem.
 Ja także kocham miejsce swoje.

 Ref.: A ja mieszkam…
Pytania:
- O jakim miejscu jest piosenka?
− Jakie ono jest?
 − Co to znaczy, że mamy „swój kawałek Polski”?

4. Spotkanie online - słuchanie wiersza Małe miasteczko i rozmowa na jego temat. Rozwijanie mowy, wskazywanie różnic między miastem, a wsią. Dodatkowo wspólna zabawa twórcza – tworzenie nowych nazw miejscowości, ulic. 😊

5. Zapraszam dzieci do fioletowej książki str. 20, aby rysowały szlaczki po śladach, a potem – samodzielnie. Następnie należy nakleić w ramce widokówki, zdjęcia albo narysować ważne miejsca ze swojej miejscowości. Rysujcie również po śladzie, bez odrywania kredki od kartki.

6.  Zachęcam do wyjątkowego spaceru -  po swojej miejscowości.

Zadaniem dzieci na spacerze jest:

 − oglądanie i porównywanie budynków,
 − zwracanie uwagi na budownictwo jedno- i wielorodzinne,
− zachęcanie do obserwacji zmian jakie zaszły w najbliższej okolicy,
 − odczytywanie napisów znajdujących się na mijanych np. znakach drogowych, sklepie
 − przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i przepisów ruchu drogowego.


Tygodniowy zakres treści nauczania Oddziału przedszkolnego
04-08.05.2020 r.

      Propozycja programów edukacyjnych w stacji telewizyjnej TVP 2 o 11:40 Wesoła nauka (bardzo polecam), oraz na  TVP ABC: Al. – chemik; Zaczarowany świat; Domisie;  Figu Migu; Polskie baśnie i bajki; Teleranek/ Studio ABC.

Dodatkowe propozycje prac manualnych:

     Paluszkowy „Kogucik i kurczaczki ziarniaczki” 😊

 PIATEK 08.05.2020r

Jak oszczędzać wodę?

 1. Segregacja śmieci to jeden z kluczowych elementów dbania o nasze środowisko, zachęcam dzieci do treningu manualnego do filetowej książki na str. 18, oraz wypełnienia dodatkowej karty.    Załącznik 1
 2. Założenie hodowli hiacyntów przez Olka i Adę. Proszę, aby dzieci opowiedziały co przedstawia rysunek i jak wg nich się zakłada i dba o hodowlę hiacyntów - fioletowa książka str. 19.
 3. Zapraszam do ćwiczeń w czytaniu i motoryki małej – zadania z turkusowej książki str. 60 – 61.
 4. W jaki sposób można oszczędzać wodę? Bardzo istotny temat w związku z czym proszę, aby dzieci obejrzały dwa filmy i nauczyły się krótkiej rymowanki.
  https://www.youtube.com/watch?v=p0Nr-A7ElxQ
  https://www.youtube.com/watch?v=WWIG4boTbYA&feature=youtu.be&fbclid=IwAR2gKTGN_WQm4fBdNW7UWUXmREXlGne_V8rPgiN95l8Zbnh3Cb-vUE418_w
 5. Wesoła dawka ruchu ze zwierzętami, a może na dworze 😊
            Załącznik 2

 

CZWARTEK 07.05.2020r. 

Chroń przyrodę.

 

 1. Nawiązując do wcześniejszych rozmów zapraszam do  wyjaśnienia dzieciom, sformułowania, że lasy to płuca Ziemi -  ponieważ produkują tlen, którym oddychamy, zatrzymują także pył i kurz, oczyszczają powietrze, a drzewa iglaste wydzielają olejki eteryczne.
 2. Zapraszam do treningu manualnego i wykonania pracy plastycznej. Proszę aby dzieci narysowały dwa drzewa – iglaste i liściaste, wybrane przez siebie i podpisanie ich nazw.
 3. Co zanieczyszcza powietrze w gospodarstwie domowym– zachęcam do zapoznania dzieci zarówno z dołączoną kartą i filmikiem, żeby zobrazować dzieciom jakie czynniki, działania wpływają na zanieczyszczanie powietrza.
  https://www.youtube.com/watch?v=UfnFm98heqQ&feature=share&fbclid=IwAR1P1u8nqrzMgHogCwDi98eKnk9UGDvS9ycIvHWf0cXLQ7QKeMMiMzjX0As
 4. Aby utrwalić poprzednio odkrytą z dziećmi  literę „f” zapraszam do zadań z turkusowej książki na str. 58, 59.
 5. Zachęcam do zabawy przy piosence Ochroń Ziemię celem ćwiczenia koordynacji słuchowo-ruchowej oraz w ramach rozwijania umiejętności wokalnych. Niech dzieci śpiewając spróbują ruchem zobrazować  ten utwór.  Np. do słów wycinają drzewa – dzieci łapią się za głowę w ramach pokazania, iż jest to negatywne zachowanie. Jeśli pogoda na to pozwala to zachęcam do ruchu na świeżym powietrzu. Śpiew w ogrodzie na pewno umili każdemu pracę, czy też zabawę 😊  
 6. Zapraszam teraz do fioletowej książki na str.16, 17 i wykonanie zamieszczonych tam poleceń.


ŚRODA 06.05.2020r.

Jak dbać o przyrodę. 

 1. Proszę zapoznajcie dzieci z załączonymi kartami niech ocenią – wypowiedzą się pełnymi zdaniami, co każdy z rysunków przedstawia, co robią na nich Olek i Ada, no i najważniejsze,  czy Olek i Ada są przyjaciółmi przyrody ?    Załącznik 1
 2. Zachęcam by dzieci wykonały (nie w pustych polach jak jest w poleceniu na powyższej karcie) ale na kartce A4 rysunek jak dbają o przyrodę. Technika dowolna.
 3. Zapraszam do zabawy Prawda – fałsz . Proszę drodzy rodzice  pomóżcie dzieciom przeczytać polecenie i zdania oraz wykonać pozostałą część polecenia. Niech dzieci przepiszą poprawnie sformułowane i zaznaczone zdania do zeszytu.   Załącznik 2
 4. Las – jego rola dla planety i człowieka. Proszę, do załączonych na kartach informacji dodajcie jeszcze, iż do największych obszarów leśnych w Polsce należą: Świętokrzyski Park Narodowy i Tatrzański Park Narodowy.   Załącznik 3
   
 5. Zapraszam do zabaw badawczych – Gdzie jest powietrze? Drodzy rodzice potrzebne będą dzieciom: balon, słomka do napojów, kubeczek z wodą, paski bibuły zawieszone na nitce.
  • Rozmowa na temat powietrza  – gdzie się znajduje; czy ma kolor, kształt; w jaki sposób można poznać, że znajduje się wokół nas.
   • Nadmuchiwanie balonów – obserwowanie ich powiększania się, wypuszczanie powietrza z balonów w kierunku własnych twarzy.
   • Wciąganie powietrza do płuc i wydychanie go przez słomkę do napojów do kubeczka z wodą – obserwowanie powstających bąbelków.
  • Dmuchanie na paski bibuły zawieszone na nitce.
  • Obserwowanie drzew poruszanych wiatrem przez okno bądź podczas spaceru
  Proszę drodzy rodzice wyjaśnijcie dzieciom, że powietrza nie można zobaczyć ani powąchać, lecz można poczuć, ale tylko wtedy, gdy porusza się jako wiatr. Podkreślcie znaczenie powietrza dla życia ludzi i zwierząt oraz jego wszechobecność wokół nas.

WTOREK 05.05.2020r.

Strażnicy przyrody.

 1. Coś rytmicznego na początek 😊 Zapraszam do posłuchania i pierwszych prób śpiewania piosenki „Ochroń Ziemię”. Proszę, by dzieci słuchały uważnie i postarały się odpowiedzieć na poniższe kilka pytań:
  Tekst piosenki:
  1. Mieszkamy na wielkiej kuli.  
  Ta kula to nasza Ziemia.  
  Dorośli ciągle na tej Ziemi  
  chcą wszystko zmieniać.  
  Wycinają drzewa,  
  śmiecą na leśnej łące,  
  czarny dym z kominów leci  
  i zasłania słońce.

  Ref. Ochroń Ziemię, bądź jej przyjacielem.           
   Ty i ja – jest tu dzieci wiele. 
   Im więcej nas, tym dla Ziemi lepszy czas. (2x)

  2. Gdy wszystkie na świecie dzieci 
   zadbają o piękno Ziemi,  
  to wszystko skończy się szczęśliwie,  
  nic się nie zmieni.   W ogromnym kosmosie 
   Ziemia się nie zgubi,  
  gdy ją każdy mały człowiek  
  nauczy się lubić.

  Pytania do piosenki:
  Co to znaczy, że mieszkamy na wielkiej kuli?
  − Czym jest Ziemia? Dlaczego musimy o nią zadbać?
  − Czy wszyscy dorośli są przyjaciółmi Ziemi?
  − Co oznaczają słowa piosenki: „W ogromnym kosmosie Ziemia się nie zgubi, gdy ją mały człowiek zacznie lubić?”
 2. Zapraszam do wykonania zadań matematycznych z turkusowej książki ze str. 56 i 57.
 3. Były już przedmioty na lit. M – muzyka i matematyka,  to teraz zapraszam do wspólnego odkrywania nowej literki „F,f”.
  W spotkaniu online będzie niezbędna różowa książka.
 4. Podczas spotkania poruszymy również bardzo ważny temat, a mianowicie, Kogo możemy nazwać przyjacielem przyrody?
 5. Zabawa sylabami – zachęcam do słownej gry z dziećmi sylabami tzn.  rodzic podaje nazwę zwierząt i roślin rozpoczynających się podaną sylabą, a dzieci wymyślają nazwy zwierząt lub roślin. Np. so – sowa; je – jeleń; ja – jarzębina, jagody; sar – sarna; je – jeże, jeżyny…

A teraz spora dawka ruchu 😊  lubiane ćwiczenia ze zwierzątkami – proszę o wykonanie nawet po kilka razy poleceń z każdej karty, a przy tym powtarzanie dźwięków jakie wydają zwierzęta.

  Załącznik 1


PONIEDZIAŁEK 04.05.2020 r.

Wiosenne prace na wsi.

 

 1. Gdzie schowały się….. (wybrane 5 małych przedmiotów, być może jakieś wiejskie zwierzęta). Zabawa mająca na celu ćwiczenie form odpowiedniego wypowiadania się.
  Po odnalezieniu określonego przedmiotu przez dziecko, proszę abyście drodzy rodzice poprosili o określenie miejsca jej schowania. Np. Kot leżał na górnej półce za książką. Krowa była ukryta za zasłonką znajdującą się po lewej stronie okna.
 2. Zachęcam do rozmowy na temat wiosennych prac na wsi. Mając na uwadze rozwijanie mowy i poznawanie narzędzi potrzebnych na wsi zapraszam do obejrzenia filmu i zapoznania dzieci  z dołączonymi obrazkami, treścią dołączonej notatki oraz zadania kilku pytań również z notatki.
  https://www.youtube.com/watch?v=I6EGdIPn8Lg&feature=youtu.be&fbclid=IwAR2aU8m0WJADKlkyKJFbmtmd2xemSgcOZETE82ZVBbHNHGqutw_JZcLtyMY
  Pole - Na polach rozpoczęły się prace: orka, bronowanie kultywatorami gleby oraz jej wałowanie, a następnie siew i sadzenie roślin.
  − Dawniej nie było traktorów. Co wykorzystywano do prac polowych?
   − Co robią ludzie w ogródkach? Co jest im potrzebne do pracy?
  Sad -  W sadzie wiosną (w marcu) właściciele przycinają gałęzie drzew i krzewów, opryskują drzewa, bielą wapnem ich pnie.
   − Dlaczego są wykonywane takie prace?
  Zwierzęta wiejskie  - Rolnicy przez cały rok codziennie muszą dbać o zwierzęta. Np. krowy muszą być dojone kilka razy dziennie. − Czy praca rolnika jest łatwa?    Załącznik 1

 3. Proszę, aby zapoznać dzieci  z dołączoną kartą i aby wykonały z niej polecenie oraz dodatkowo nazywając wybrane narzędzia przesylabizowały oraz przegłoskowały ich nazwy i z wybranymi dwoma narzędziami zapisały zdania w zeszycie.    Załącznik 2

4. Zachęcam teraz (jeśli jest taka możliwość) do zabawy metodą opowieści ruchowej w ogrodzie,  - W ogrodzie.

5.Dzieci wybrały się do ogrodu na zaproszenie ogrodnika Macieja (w roli ogrodnika w obecnej sytuacji rodzic). Witają się z ogrodnikiem  i rozpoczynają oglądanie ogrodu.    Dzieci:

Wąchają kwiatki,                           

wykonują przysiad, skłon głowy w przód i głęboki wdech nosem, a wydech – ustami, 
biegają po alejkach,        
 wyciągają ramiona w bok, naśladując motyle. Rytmicznie podnoszą je i opuszczają.   
 Ogrodnik Maciej prosi dzieci o pomoc przy sadzeniu.   
 Dzieci:
Sadzą rośliny,                                 
 wykonują siad klęczny, naśladują czynności: kopania, sadzenia, przysypywania roślin ziemią, myją ręce po pracy,   stają w rozkroku, wykonują lekki skłon tułowia w przód, pocierają dłońmi o siebie,

podlewają posadzone rośliny.
 poruszają się po wyznaczonym miejscu ogrodu i naśladują podlewanie.
Ogrodnik chwali dzieci za dobrze wykonaną pracę i dziękuje za pomoc, podając dłoń.

5. Zapraszam do śpiewania i utrwalania poznanej już piosenki w ramach umuzykalniania i treningu wokalnego 😊 „Na podwórku”. W czasie kiedy dzieci śpiewają zachęcam do ćwiczeń motoryki małej – różowa książka str.66


Tygodniowy zakres treści nauczania Oddziału przedszkolnego
27-30.04.2020 r.

 

     Propozycja programów edukacyjnych w stacji telewizyjnej TVP 2 o 11:40 Wesoła nauka (bardzo polecam), oraz na  TVP ABC: Al. – chemik; Zaczarowany świat; Domisie;  Figu Migu; Polskie baśnie i bajki; Teleranek/ Studio ABC.

     Dodatkowe propozycje prac manualnych:
-  Makieta wiejskiego podwórka.
- Paluszkowe zwierzątka – mini teatrzyk.

30.04.2020r. czwartek

Makieta wiejskiego podwórka.

 1. Zachęcam do dopowiadania skojarzeń.
  Drogi rodzicu powiedz nazwę zwierzęcia, a dziecko niech dopowie kojarzące się z nim słowo (z wierszy, z bajek, opowiadań). Np. kaczka – dziwaczka, kaczątko – brzydkie, koza (kozucha) – kłamczucha, kot – Filemon kurka – Czubatka.
 2. A czy dzieci wiedzą gdzie mieszkają wiejskie zwierzęta? Zapraszam po dodatkowe karty, należy wyciąć zwierzęta i ich domy, a następnie wkleić do zeszytu zwierzę i jego dom, pokolorować oraz przeczytać z pomocą rodzica ich nazwy.
    
 3. Dzieci już wiedzą gdzie mieszkają zwierzęta podwórkowe to teraz zapraszam do zapoznania się z tym co jedzą zwierzęta? Co z nich powstaje? (dodatkowe karty).
      
 4. Zapraszam do ćwiczeń klasyfikacyjnych 😊 W dołączonych kartach znajdują się elementy, które należy odpowiednio połączyć tj. przymiotniki opisujące dane zwierzę , nazwa zwierzęcia i jego obrazek. Bardzo proszę wyciąć wszystkie elementy i  dopasować po trzy odpowiednie w każdym rzędzie, a następnie wkleić do zeszytu.
   
 5. Zachęcam teraz do, spaceru i zabaw na świeżym powietrzu, oczywiście w miarę możliwości. Proszę, aby dzieci jeśli tylko mają taką możliwość poobserwowały zwierzęta podwórkowe, ich zachowanie, co jedzą, które są chętne do kontaktu z ludźmi, a które wręcz przeciwnie.  Co się zmieniło w przyrodzie, czy np. już są liście na drzewach?.

Drodzy rodzice przed nami trzy ważne daty 1,2,3 maja. Bardzo proszę porozmawiajcie z nimi na ten temat, zapoznajcie dzieci ze skróconymi informacjami z dołączonej kart i w ramach utrwalenia niech wypełnią dołączoną karty tzn. pokolorują i opowiedzą co przedstawiają, co się na nich dzieje.
 29.04.2020r. środa

Podwórkowe ślady.

1. Zapraszam na rozgrzewkę do wesołych ćwiczeń ze zwierzętami 😊

2. Zachęcam do pośpiewania w ramach umuzykalniania i  przypomnienia i utrwalenia sobie piosenki Na podwórku.

3. W śpiewającym tonie proszę o wypełnienie dołączonych kart pracy, należy połączyć zwierzęta z ich śladami.

 4.Teraz zapraszam do treningu pamięci i zabawy rozwijającej poczucie rytmu 😊

5.Słuchając zagadek Bożeny Formy, które proszę przeczytajcie i dzieci niech powtarzają kilka razy za Wami. Kolejne wersy  czytanej zagadki w nadanym przez rodzica rytmie. Rodzic recytuje zagadki, dzieci rytmicznie wykonują ustalone (zapisane) gesty. Dzieci recytują, równocześnie wykonując ustalone gesty:

Lubi głośno gdakać,              - naprzemiennie klaszczą, uderzają w swoje kolana

kiedy zniesie jajko.                                            (cała zagadka),

Każdy wie, że jest stałą kurnika mieszkanką.                                                                                                         (kura)   

Zakręcony ogonek,             - wykonują naprzemiennie cztery uderzenia dłońmi

śmieszny ryjek ma                              o podłogę, cztery razy klaszczą (cała zagadka),

„Chrum, chrum – głośno woła – kto jedzenie da?”                                                                                                   (świnka)                 

Na przykład łaciate,                      przechodzą do pozycji stojącej,    

w oborze mieszkają.                     wykonują cztery uderzenia o kolana,

Pasą się na łąkach,                           wykonują obrót wokół siebie,

zdrowe mleko dają.                           wykonują cztery klaśnięcia,            (krowy)

 

Nie pieje, nie gdacze,                              maszerują w miejscu,

tylko głośno kwacze.

Po stawie pływa.                                            wykonują ruchy naśladujące pływanie,

Jak się nazywa?                                                                                                                                            (kaczka)                               

6. Trening spostrzegawczości, manualny (pokoloruj), a zarazem utrwalanie poznanych liczb 😊 W drugiej karcie należy odnaleźć różnice, ale dodatkowym utrudnieniem jest nie podanie ich ilości.

 1.  

 


28.04.2020r. wtorek

Tyle stóp, tyle kroków.

 1. Rozwijanie mowy podczas wspólnej rozmowy ( spotkanie online ) o przeczytanym opowiadaniu Uparty kogut.
 2. Utrwalanie zapisu graficznego poznanej poprzednio litery „j” poprzez poprawianie po śladzie, a następnie samodzielnie. Zadanie znajduje się w książce turkusowej na str. 55.
 3. Długi, krótki – zapraszam do ćwiczeń w mierzeniu odległości. Bardzo proszę, aby dzieci pocięły 2 -wie kartki z bloku A4 w dłuż na 4 paski (drodzy rodzice proszę pomóżcie podzielić kartkę na w miarę równe paski), wybrane 4 paski oznaczyły jakimś wybranym wzorem np. paski kropki, a pozostałe 4 gładkie.

Teraz poćwiczą rozumienie stałości miary:
Drodzy rodzice ułóżcie proszę z pasków dwie drogi (każda składa się z czterech pasków w tym samym kolorze, np. droga czerwona i drogabiałą).
• Dwie drogi równoległe.
- - - -

Zapytajcie proszę:
 − Czy obie drogi mają taką samą długość?
Jedna z dróg zakręca.

 − Czy teraz drogi mają taką samą długość?
− Dlaczego uważacie, że np. niebieska droga jest dłuższa?
- - - -

 − Czy drogi mają taką samą długość?
− Dlaczego tak uważacie? Jedna z dróg zakręca.

 − Czy drogi nadal mają taką samą długość?
− Jak można udowodnić, że są tej samej długości? (Drogi mają taką samą długość, bo nadal są te same cztery paski o takiej samej długości, tylko przesunięte).
Dodatkowe obrazowanie mierzenia odległości:
• Mierzenie szerokości np. dywanu stopa za stopą. Dziecko mierzy szerokość dywanu, stawiając stopę przed stopą (palce jednej stopy dotykają pięty drugiej stopy) i głośno licząc.
 • Mierzenie długości dywanu krokami. Dziecko mierzy długość dywanu krokami, które głośno liczy.
Dlaczego dywan mierzony stopa za stopą, a mierzony krokami ma różne wyniki?

 1. Zapraszam do wypełnienia dodatkowej karty w której należy odszukać dorosłe zwierzęta i ich dzieci , połączyć ich oraz zieloną pętlą otoczyć zwierzęta, które mają dwie nogi, a czerwoną pętlą te które mają cztery nogi.
    

Zachęcam do treningu w liczeniu 😊, dołączam karty.    Karty pracy

27.04.2020r. poniedziałek

Na podwórku.
1. Zachęcam do umuzykalniania oraz rozwijania mowy poprzez uprzednie zaproszenie dzieci do wysłuchania i nauki piosenki „ Na podwórku”. Drodzy rodzice zapytajcie po uprzednim wysłuchaniu z dziećmi:
- Gdzie mieszkają zwierzęta o których jest mowa w piosence?
- Jakie zwierzęta mieszkają w wiejskiej zagrodzie?
- Czy któreś ze zwierzątek występujących w piosence mieszka też na Waszym podwórku?
Proszę, aby zwrócić uwagę na to jak wypowiadają się dzieci, aby to były pełne zdania, a nie jednowyrazowe odpowiedzi.
Tekst piosenki:
I. Na podwórku na wsi
jest mieszkańców tyle,
że aż gospodyni
trudno zliczyć ile.

Ref.: Kury, gęsi i perliczki,
i indyki, i indyczki.
Jest tu kwoka z kurczętami,
mama kaczka z kaczętami.
Piękny kogut Kukuryk
i kot Mruczek,
i pies Bryś.
Więc od rana słychać wszędzie: kukuryku, kwa, kwa, gę, gę,
hau, hau, miau, miau, gul, gul, gul – podwórkowy chór.

II. Koń kasztanek w stajni,
a w oborze krowa,
tam w zagrodzie owce
i brodata koza.

Ref.: Kury, gęsi i perliczki…

III. A tu są króliki:
i duże, i małe,
łaciate i szare,
i czarne, i białe.
https://www.youtube.com/watch?v=An265-G0WOs
2. Rozśpiewani to teraz pora rozruszać się, zachęcam do ćwiczeń fizycznych 😊
Dołączam kartę i proszę, aby wyciąć z niej karty z opisem zadania i wizerunkiem zwierząt (można je również pokolorować jako trening dla dłoni) a następnie niech dzieci wylosują minimum 6 i wykonają odczytane z wylosowanej karty ćwiczenia fizyczne.

3. Zapraszam teraz do turkusowej książki na str. 54 gdzie znajduje się króciutka krzyżówka, a wypełniając ją utrwalicie poznane litery oraz kilka wyrazów do przeczytania, a zarazem utrwalenia nazw ptaków.
4. W ramach rozwijania umiejętności analizy i syntezy słuchowej zapraszam do naśladowania głosów zwierząt znajdujących się na dołączonej karcie. Proszę aby rodzice odczytali zapisane wyrażenia i zapytali dzieci jakie zwierzęta wydają określone dźwięki. Następnie należy wyciąć zapisane dźwięki jakie wydają zwierzęta i przyporządkować je do odpowiednich zwierząt. Wykonując te czynności manualne proszę aby dzieci naśladowały odczytane dźwięki wielokrotnie.

5. Ćwiczenie spostrzegawczości 😊 Proszę, aby dzieci odnalazły ukryte w skrzynkach (dołączona karta) zwierzątka i przegłoskowali nazwę, każdego z nich, a z wybranymi 3 stworzyli 3 zdania i zapisali je w zeszycie.

  Karty pracy

Tygodniowy zakres treści nauczania Oddziału przedszkolnego
20-24.04.2020 r.

     Zapraszam i przypominam o programach umożliwiających aktywności fizyczne Zumba Kids, Macocakida, Just Dance 2018, owe programy znajdują się YouTube.

     Propozycja programów edukacyjnych w stacji telewizyjnej TVP 2 o 11:40 Wesoła nauka (bardzo polecam), oraz na  TVP ABC: Al. – chemik; Zaczarowany świat; Domisie;  Figu Migu; Polskie baśnie i bajki; Teleranek/ Studio ABC.

     Dla chętnych dzieci praca plastyczno-techniczna:
- Wirujący Bociek i jaskółeczki
- Wesoła Dżdżdżooowniczka 😊

     Dołączam bardzo ciekawe karty do gry, gdzie połączone zostały ćwiczenia fizyczne razem  z nauką, no i takie które zapewne pamiętają również rodzice 😊

24.04.2020r. piątek

Żabi szał 😊

 1. Pierwsze cieplejsze wiosenne dni skłaniają również (płazy) żaby do zakończenia hibernacji i opuszczenia zimowych kryjówek.
  Zapraszam dzieci do rozruszania się na wstępie. Do wykonywania tych ćwiczeń fizycznych potrzebna będzie kostka do gry,  którą po wyrzuceniu określonej liczby oczek należy wykonać niczym żabki tyle też skoków. Jeśli jest taka możliwość to można grać w parach. Uprzednio należy wyznaczyć sobie odległe miejsce jako metę, oczywiści grę zaczyna ta osoba, która wyrzuci mniejszą liczbę oczek. Powodzenia 😊
 2. Teraz w ramach odpoczynku fizycznego, ale treningu manualnego zachęcam do wykonania rysunku żabki wg sugestii – dołączona karta pracy.     Karta pracy
 3. Teraz zachęcam dzieci do zadań matematycznych 😊 Wiem że owe lubicie, choć te wydają się łatwe jak dla tak ambitnych Perełek. Zapraszam więc do książki różowej str. 65 .
 4. Zabi szał – czyli pomieszane żabki. Dwie pary żab szukają swojej pary – zadnie do wykonania w książce fioletowej str. 70.
 5. Drodzy rodzice zaangażujcie dzieci proszę do prac w terenie, ogrodzie być może będzie sposobność do spotkania z wiosenną żabką. Chętni (mam nadzieję tym bardziej w tę piękną pogodę) niech sobie podśpiewują znaną już piosenkę „Kle-kle boćku”.
23.04.2020r. czwartek

JĘZYK ANGIELSKI

Zapraszam chętne dzieci wraz z rodzicami do ćwiczeń, zabaw i gier  w języku angielskim. Propozycje materiałów do wykorzystania : Filmy i animacje Dinolingo angielski dla dzieci- You Tube , Lulek.tv , Tutitu przedszkole, www.superkid.pl.  www.angielski przedszkole.pl

Bociani kalendarz.

 1. Na wstępie zachęcam do zabawy 😊 Zabawa Prawda czy fałsz? – rozwija umiejętności poruszania się w przestrzeni, bez dotykania innych czy też przedmiotów. Rodzic czy też rodzeństwo  uderza np. łyżką o deskę do krojenia lub pokrywkę zmieniając tempo. Dziecko porusza się w dowolnych kierunkach zgodnie z jego rytmem. Na ustalony sygnał wykonuje zadanie: 
  - jedno uderzenie przechodzą do przysiadu,
  - dwa uderzenia wykonują dwa podskoki,
  - trzy uderzenia odgadują, czy zdanie wypowiedziane przez rodzica jest prawdziwe, czy fałszywe.
  Jeżeli zdanie jest prawdziwe, unoszą rękę w górę;
  Jeżeli jest fałszywe, stoją na baczność.
  Np. Wiosną zwierzęta zapadają w sen zimowy.
   Marzec, kwiecień to jesienne miesiące.
   Kiedy jest lato, w jeziorach zamarza woda.
  Wiosną z dalekich krajów wracają ptaki i budują sobie gniazda.
  Koty wylęgają się z jaj.
 2. Zapraszam do zapoznania dzieci  z Bocianim kalendarzem : dołączona karta pracy.   Karta pracy

 3. Bociany to ptaki, które wykluwają się z jaj. Właśnie obserwują je dziadek, Olek i Ada – zapraszam do turkusowej książki i utrwalenia sobie poprzednio poznanej literki „j” wykonując zadania ze str. 52 i 53, a także zachęcam, aby dzieci opowiedziały co przedstawia rysunek.
 4. Dla chętnych jeszcze jedna dodatkowa karta i krzyżówka 😊   Karty pracy

  

22.04.2020r. środa

Kle-kle, ćwir-ćwir…!

 1. Opowieść ruchowa przy muzyce – Wołanie wiosny. Zachęcam dzieci, aby postarały się zobrazować tekst piosenki ruchem, przy tym oczywiście starając się głośno śpiewać.  😊
 2. W ramach przypomnienia i utrwalenia wizerunku i zapisu graficznego nazw ptaków zapraszam dzieci do wypełnienia w książce fioletowej str. 67 i 68, 69.
 3. Zapraszam do ćwiczenia słuchu fonematycznego . Drodzy rodzice zapytajcie proszę dzieci Czy chciałbyś/chciała być ptakiem? Jakim? Co wyjątkowego jest wg Ciebie w życiu ptaków? Co to za ptak, którego nazwa rozpoczyna się głoską: podajcie proszę pierwsze głoski, a dzieci wymyślają nazwy ptaków rozpoczynające się tymi głoskami. Jakie dźwięki myślisz wydaje ten ptak?  Np. a – albatros; b – bocian; d – dudek; g – gawron; j – jemiołuszka; k – kukułka; m – mewa; o – orzeł; p – pliszka; r – raniuszek; s – sowa; w – wrona.
 4. Pieniądze – ćwiczenia przypominające banknoty i monety oraz pieniądze z innych krajów -  turkusowa książka str. 50 i 51.
 5. Wspólne odkrywanie literki „J,j” zapraszam na spotkanie przez Skype. Spróbujemy wspólnie odnaleźć wszystkie literki „j” w przedstawionych nazwach rysunków. Różowa książka str. 64.
 6. Zachęcam do ćwiczeń motoryki małej, dołączam dodatkową kartę i  dla fanów liczenia też myślę łatwa praca.  
21.04.2020r. wtorek

Powroty ptaków.

 1. Drodzy rodzice zaproście proszę dzieci do pracy w książce na str. 66. Tam podczas skupiania się nad odpowiednim połączeniem obrazków niech spróbują poćwiczyć mowę wypowiadając się pełnymi zdaniami i opowiedzą to co widzą na obrazku. Mogą opowiedzieć własną interpretację do tego obrazka.
 2. Zachęcam do rozwiązania zagadek o ptakach. Jak już uda się rozwiązać wszystkie zagadki to proszę aby dzieci zapisały nazwy rozwiązań w zeszycie.
  Pióra biało-czarne,
  buciki czerwone;
  uciekają przed nim żabki,
  bardzo przestraszone. (bocian)

  Już po lesie kuka,
  gniazdka sobie szuka.
  Jak znajdzie, podrzuca jaja,
  niech inni je wygrzewają.             
           (kukułka)

  Śpiewa wysoko piosenki do słonka,
   głos ma podobny do drżenia dzwonka.     
   (skowronek)

  Wiosną do nas przyleciała ta ptaszyna czarna, mała.
  Murować się nie uczyła, ale gniazdko ulepiła.                          
     (jaskółka)
 3. Trening na spostrzegawczość 😊 dołączam 2 dodatkowe karty pracy do wyboru, oj trzeba wytężyć wzrok 😊 Należy odnaleźć przedstawione elementy na rysunku i pokolorować je.     Karty pracy
    
 4. Pora na większą dawkę ruchu 😊 O ile pozwalają na to warunki atmosferyczne zachęcam dzieci aby na świeżym powietrzu „polatały” niczym ptaki. Tzn. z szeroko rozłożonymi rękami w różnym tempie, z podskokami, z przerwami na lądowanie – kucają i składają skrzydła.
 Zapraszam jeszcze dzieci do krótkiej rozmowy na temat zwierząt wykluwających się z jajek.  Drodzy rodzice proszę podyskutujcie z dziećmi na ten temat krótką chwilkę.
− Jakie zwierzęta wykluwają się z jajeczek? (Jaszczurki, ptaki, owady, żaby, ryby).
 − Czy wszystkie jajeczka są takie same?  (małe, duże, jednokolorowe)
− Czy wszystkie zwierzęta wykluwają się tak jak ptaki?
20.04.2020r. poniedziałek
Wołanie wiosny.
1. Zapraszam do ćwiczenia separacji ruchów w ramach ćwiczeń fizycznych:
Separacja ruchów polega na wprowadzeniu wybranej części ciała w ruch, w sposób niezależny od ruchów innych części ciała.
• Niezależność ruchów rąk tułowia:
- prawa ręka poziomo w bok, lewa – pionowo w górę,
- prawa ręka poziomo w przód, lewa – pionowo w górę,
- prawa ręka poziomo w przód, lewa – pod kątem w górę,
- prawa ręka pod kątem w górę, lewa – pod kątem w dół.
• Rozdzielanie ruchów dłoni i palców:
- zaciskanie prawej dłoni przy jednoczesnym rozchylaniu lewej,
- uderzanie czubkami palców obydwu dłoni o blat stołu, na zmianę: wewnętrzną stroną dłoni i zewnętrzną stroną dłoni.
• Rozdzielanie ruchów palców: zaciśnięcie pięści wokół kciuka,
- unoszenie po jednym placu dłoni opartej palcami o stół.
2. Rozruszani w ramach motoryki małej i dużej więc zachęcam do wypełnienia zadań ze str. 65 w fioletowej książce.
3. Drodzy rodzice proszę, abyście włączyli dzieciom piosenkę Wołanie wiosny, a dzieci wsłuchały się w ten utwór i wykonały do niego rysunek w dowolnej technice.
4. Osłuchani i umuzykalnieni w ramach utrwalania poznanych liter proponuję, aby dzieci samodzielnie nadały tytuł swojej pracy i na odwrocie pracy napisały go. 😊
5. Kochani w ramach obcowania z naturą a zarazem ćwiczeń fizycznych proponuję, abyście zaprosili dzieci do wiosennego porządkowania ogródka, czy też innych zajęć na świeżym powietrzu oczywiście w miarę możliwości. W czasie tych prac niech spróbują wypatrzeć jakieś wiosenne ptaki bądź inne oznaki wiosny.17.04.2020r. piątek

Zadania o ptakach.

 1. Zachęcam, abyście drodzy rodzice w rozśpiewany sposób zaczęli dzisiejszą wspólna naukę. Ćwiczcie poczucie rytmu z dziećmi śpiewając już znaną piosenkę „Kle - kle boćku” dodatkowo proponuję ilustrowanie muzyki ruchem – dzieci improwizują ruchowo przy muzyce.
  https://www.youtube.com/watch?v=MXOs1LGO1JM&feature=youtu.be&fbclid=IwAR2imxPdjPSBlSHkMNgYGFp0H8UeYQZpgnZ-WOVd6Sw-a3WYovmR8xyEBsI
 2. Rozruszane dzieci niech poćwiczą teraz sprawność fizyczną i świadomość własnego ciała czyli „Śmieszne ruchy”. Proszę drodzy rodzice, byście przeczytali sugerowane polecenia, a dzieci niech starają się je skrupulatnie wykonywać.
  • Wirujący bączek – dzieci ślizgają się w kółko na brzuchu, a następnie na plecach.
  • Chowamy się – w siadzie, przyciągają kolana do głowy, chowają głowy; rozprostowują się do pozycji leżącej.
  • Gorąca podłoga – biegają z wysokim unoszeniem kolan.
  • Na szczudłach – chodzą na sztywnych nogach.
  • Ugniatamy podłogę – w leżeniu na plecach, wciskają wszystkie części ciała w podłogę. Zdobywanie pewności siebie i poczucia bezpieczeństwa w otoczeniu.
  • Przekładany naleśnik – dziecko kładzie się płasko na brzuchu po czym stara się „sztywno” przewrócić na plecy niczym naleśnik.
 3. Metodą symulacji wspólnie online porozwiązujemy „ptasie zadania” matematyczne.
 4. Trening czytania, a następnie liczenia zrealizować dzieci mogą w książce fioletowej str. 64 oraz turkusowej str. 44 i 45.
Dla chętnych dzieci do ćwiczeń matematycznych dołączam dodatkowe karty pracy.
  Karta pracy

16.04.2020r. czwartek

Gdzie budować gniazdo?

 1. Mając na celu rozwój mowy proponuję wspólną dyskusję z dziećmi do przeczytanego przeze mnie online opowiadania H. Zdzitowieckiej „Gdzie budować gniazdo”.
 2. Następnie zapraszam do fioletowej książki, aby wykonać w niej polecenia ze str. 62 i 63. Podczas tej pracy dzieci będą ćwiczyć wypowiadanie się pełnymi zdaniami oraz motorykę małą.
 3. W ramach utrwalenia informacji o „domach” ptaków przylatujących wiosną do Polski proszę o wypełnienie jednej, bądź obu  dodatkowych kart.   Karty pracy
    
 4.  Odkrywanie literki „Ł,ł”- wyszukiwanie jej w wyrazach „łodyga”, „jaskółka”, rysowanie po śladach rysunków zaczynających się na literkę „ł” oraz ich kolorowanie. Aby wykonać ten trening motoryki małej i estetyki zapraszam dzieci do różowej książki na str. 62 i 63.
 5. Drodzy rodzice zachęcam do ćwiczeń fizycznych dzieci! Proponuję, aby wybrać 5-7 zwierząt, których sposób poruszania dzieci mają naśladować. Np. lecący ptak świetnie ćwiczy motorykę dużą i koordynację ruchów, podobnie np. idący słoń , ruchy naprzemienne rąk i nóg. 😊
15.04.2020r. środa

Wiosenne ptaki.

 1. Zachęcam do zapoznania dzieci z dołączoną kartą, z której dowiedzą się jakie ptaki wiosną wracają do Polski. Niech uważnie się im przyjrzą i postarają się zapamiętać ich wygląd i nazwy. Może spróbują samodzielnie opisać ich wygląd ? W ten sposób będą rozwijać mowę poprzez ćwiczenia w wypowiadaniu się całymi zdaniami.   Załącznik 1
 2. Aby sprawdzić i dodatkowo utrwalić co zapamiętały dzieci, a przy tym poćwiczyć zdolności manualne proponuję, aby wypełniły dołączoną kartę oraz wykonały zadania w fioletowej książce  ze str. 65   Załącznik 2
 3. Proponuję, aby teraz utrwaliły sobie dzieci wcześniej poznane litery i wiosenne oznaki w związku z czym bardzo proszę, by dzieci napisały w zeszytach dwa zdania z wybranymi oznakami wiosny bądź przylatującymi wiosną ptakami.
 4. Dla chętnych dzieci dołączam ciekawą krzyżówkę, ale ponieważ jest  bardzo rozbudowana proszę o wsparcie rodziców.   Dodatkowe Karty Pracy

 

14.04.2020r. wtorek

Wywiad z bocianem.

 1. Zapraszam do zaprezentowania dzieciom „Wywiadu z bocianem” (link poniżej).
  https://www.youtube.com/watch?v=PMUUm7Xx-Fw
 2. Zachęcam teraz  do zapoznania dzieci z grafiką przedstawiającą budowę bociana (dodatkowa Karta), myślę że to będzie łatwe, gdyż część dzieci już miała sposobność zobaczyć bociany, które wróciły tej wiosny do swoich gniazd.   Załącznik 1
 3. Znając już szczegóły bocianiego wyglądu w ramach ćwiczeń motoryki małej proszę, aby dzieci pokolorowały farbami w odpowiedni sposób szkic bociana (dołączona dodatkowa karta) oraz wykonały zadanie z książki str. 66.   Karta pracy
 4. Wykonując powyższe zadanie posłuchajcie drogie dzieci, a następnie spróbujcie pośpiewać wesołą piosenkę witającą boćka „Kle - kle boćku”. Już umuzykalnieni myślę, że byłoby idealnie teraz troszkę się poruszać.
  https://www.youtube.com/watch?v=MXOs1LGO1JM&feature=youtu.be&fbclid=IwAR3I8PZzTnF6uaI_B9-PEim6Epux6GsxYrWJWbTk7Ef0wLAUQDxqAQSx0m8
 5. Zatem jak bociany, niech dzieci spróbują zrobić 10 podskoków na jednej nodze, a następnie na drugiej, po czym w ramach ćwiczeń równowagi spróbują wytrwać stojąc po 10 sekund  zamiennie na każdej z nóg  i z rozłożonymi rękami, niczym skrzydła.
 6. Dla chętnych i ambitnych dzieci dołączam dwie dodatkowe karty pracy, w których należy odszukać odpowiedni cień do bociana, bądź pokolorować rysunek wg wzoru.   Dodatkowe Karty Pracy
    

   

  Zapraszam i przypominam o programach umożliwiających aktywności fizyczne Zumba Kids, Macocakida, Just Dance 2018, owe programy znajdują się YouTube.

     Propozycja programów edukacyjnych w stacji telewizyjnej TVP 2 o 11:40 Wesoła nauka (bardzo polecam), oraz na  TVP ABC: Al. – chemik; Zaczarowany świat; Domisie;  Figu Migu; Polskie baśnie i bajki; Teleranek/ Studio ABC.

     Dla chętnych dzieci praca plastyczno-techniczna:
- Mięciutki Bociek – Praca z wykorzystaniem płatków kosmetycznych.

     „Poszukiwacze pierwszych oznak wiosny”  – dołączam dla dzieci chętnych kartę z podpisanymi rysunkami symbolizującymi pierwsze oznaki wiosny. Komu uda się dostrzec, któryś ze znajdujących się na karcie symboli wczesnej wiosny musi obok obrazka odcisnąć swój odcisk palca uprzednio pomalowanego farbą. Ciekawe komu  uda się dostrzec wszystkie oznaki znajdujące się na karcie ??? 😊


10.04.2020r. piatek

Śmigus-dyngus!

 1. Drodzy rodzice proszę, abyście wyjaśnili w bardzo króciutki sposób symbolikę tego zwyczaju jakim jest Śmigus-dyngus - polegał on na symbolicznym biciu witkami wierzby lub palmami po nogach i wzajemnym oblewaniu się wodą, co symbolizowało wiosenne oczyszczenie z brudu i chorób, a w późniejszym czasie także i z grzechu.
 2. Zachęcam do przeczytania, a może dzieci zechcą się go też nauczyć na pamięć wiersza W. Broniewskiego
                 Śmigus
  Śmigus! Dyngus! Na uciechę
  z kubła wodę lej ze śmiechem!
   Jak nie kubła, to ze dzbana,
   śmigus-dyngus dziś od rana!

  Staropolski to obyczaj,
  żebyś wiedział i nie krzyczał,
   gdy w Wielkanoc, w drugie święto,
   będziesz kurtkę miała zmokniętą.

 3. Drodzy rodzice i kochani uczniowie,
  W te wyjątkowe, trudne święta życzę Wam,
  aby zwycięstwo dobra nad złem
  będące przesłaniem Wielkiej Nocy
  Stało się źródłem radości i nadziei ! 😊
09.04.2020r. czwartek

Potrawy z jajek.

 1. Co można zrobić z jajka ? Drodzy rodzice zachęcam do opowiedzenia dzieciom do jakich potraw, a szczególnie tych wielkanocnych używacie jajek. Czy jajko może być tylko kurze ?  Czy jajka można wykorzystać tylko do ciast i ciasteczek? Czy zawsze trzeba je gotować, czy można jeść je na surowo (np. kogel-mogel)?
 2. Następnie proponuję pracę manualną, ćwiczenie motoryki małej, nadal poruszając się w tematyce jajek i zrobienie zadań ze str. 78,79,80.
 3. Proces powstawania pisanki ? Proszę zapytajcie dzieci o to czy przed ozdabianiem pisanek jajka należy ugotować? Wyjaśnijcie im Waszą metodę, tradycję przygotowywania pisanek.
 4. Czytanie poprzez pomaganie ! W ramach wsparcia w przedświątecznych przygotowaniach proszę, abyście zaangażowali dzieci w możliwie jak najwięcej prac, dzięki czemu będą mieli nauczanie niecelowane. I tak zachęcam, aby w czasie pomocy czytali co jest napisane np. na opakowaniu od cukru czy innych produktach, liczyli ile jajek trzeba dodać do sernika i inne aktywne zajęcia.
 5. Dla tych aktywnych i chętnych dodatkowe karty pracy 😊
 6.   Karty pracy
              
08.04.2020r. środa

Koszyczek dobrych życzeń.

 1. Zapraszam do pośpiewania bardzo rytmicznego i wesołego utworu PISANKI, KRASZANKI, SKARBY WIELKANOCNE w ramach umuzykalniania:
  https://www.youtube.com/watch?v=qKY9oeELKn4
 2. Na stronie 76 w książce znajduje się bardzo ciekawe zadanie, które utrwali poznane już produkty, które powinny znaleźć się w koszyczku wielkanocnym. Zapraszam do wykonania go, a następnie kolejnego zadania na kolejnej stronie tzn. 77 należy  pokolorować koszyczek wg wzoru.
 3.  Zachęcam do przegłoskowania przez dzieci nazw obrazków ze str. 77 z książki i ułożenia oraz zapisania do zeszytu zdań z dwoma wybranymi wyrazami.
 4. Drodzy rodzice bardzo proszę, aby w ramach ćwiczeń w liczeniu, a zarazem zachęty do  pomocy rodzicom w porządkowaniu przedświątecznym dzieci uporządkowały i policzyły np. swoje książki, przybory, klocki czy inne zabawki, bądź asortymenty których używają.
 5. Dla chętnych dołączam dodatkowe karty pracy 😊 
              Karta pracy 1,    karta pracy 2,    Karta pracy 3
07.04.2020r. wtorek
 

Liczenie pisanek

 1. A może tak poćwiczyć spostrzegawczość? Proponuję Uzupełnić dodatkową kartę pracy w której należy odnaleźć 5 bądź 10 różnic.  Karta pracy 1
 2. Zabawa Ciepło, zimno – drodzy rodzice schowajcie proszę kilka 5-7 łakoci, bądź drobnych zabawek, a dzieci niech je odnajdą idąc za Waszymi instrukcjami – im bliżej tym cieplej, im dalej tym zimniej.
 3.  Zapraszam teraz do ćwiczeń w liczeniu i rozwiązywaniu/tworzeniu zadań z treścią do książki na str. 74,75. Proszę, aby treść jednego utworzonego zadania wraz z rozwiązaniem zapisać w zeszycie.
 4. W ramach utrwalania tradycji Wielkanocnych rozwiążcie zagadki z książki z zadania 2 str. 74.
 5. Dołączam karty pracy zgodnie z ustaleniami dla chętnych do wyboru bardzo ciekawa krzyżówka Wielkanocna, czy też należy połączyć rozbite jaja, a aby to zrobić trzeba wykonać działania matematyczne, ale możecie też zwyczajnie poćwiczyć motorykę małą i pokolorować obrazek wg instrukcji. Zachęcam !
 6.   Kolorowanka  Karta pracy 2  Krzyżówka
                         

Zapraszam i przypominam o programach umożliwiających aktywności fizyczne Zumba Kids, Macocakida, Just Dance 2018, owe programy znajdują się YouTube.

     Propozycja programów edukacyjnych w stacji telewizyjnej TVP 2 o 11:40 Wesoła nauka (bardzo polecam), oraz na  TVP ABC: Al. – chemik; Zaczarowany świat; Domisie;  Figu Migu; Polskie baśnie i bajki; Teleranek/ Studio ABC

     Dla chętnych propozycje zajęć plastyczno – technicznych:
- Pisanka inna niż zwykle  - Ziemniaczane pieczątki 😊
                                              -  Kolorowe, makaronowe arcydzieła 😊 Dołączę szczegóły i                        przykładowe prace.

     Zachęcam również do wzięcia udziału w akcji z inicjatywy Pierwszej Damy, która zachęca do zrobienia kartek wielkanocnych dla osób samotnym, chorych, pracowników służby zdrowia bądź innych wybranych osób.
https://www.prezydent.pl/pierwsza-dama/aktywnosc/art,713,malzonka-prezydenta-zacheca-dzieci-do-wysylania-zyczen-wielkanocnych-osobom-samotnym-i-potrzebujacym.html?fbclid=IwAR15xlxz9GyGogVPXGnk9-Lph4UtI5m-67dIggv19Ee4xULMmQNgtd9wet8

 

PONIEDZIAŁEK 06.04.20 r.

Gipsowe pisanki.

 1. Dziś na początek proszę włączcie dzieciom w ramach umuzykalniania wesołą piosenkę Hopla, Hopla!, może pośpiewają i poruszają się z zajączkiem 😊
  https://www.youtube.com/watch?v=t-jVEPrPR9c&list=PL7Lg168IaC6QDAzGhO8ZPRo7nM_jIqHU2

 

 1. Proponuję również w związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi przeczytać, opowiedzieć dzieciom ciekawostki związane ze zwyczajami i tradycjami owych świąt.
  Dołączam krótką sugestie.
  Jajko to znak wszelkiego początku narodzin i zmartwychwstania. Dzielimy się nim przed rozpoczęciem śniadania, życząc sobie pomyślności, zdrowia i błogosławieństwa Bożego. W ludowych wierzeniach jajko było lekarstwem na choroby, chroniło przed pożarem, zapewniało urodzaj w polu i w ogrodzie, a nawet powodzenie w miłości. Z jajka wykluwa się kurczątko, które jest symbolem nowego życia. Pisanki dawano w podarunku, jako dowód życzliwości i sympatii.
  Chleb jest podstawowym pokarmem człowieka. Dzielenie się z nim i wspólne spożywanie jest od najdawniejszych czasów znakiem przyjaźni, życzliwości i poczucia wspólnoty.
  Palemka miała chronić ludzi, zwierzęta, domy przed ogniem, czarami i złem tego świata. Niezwykłą moc daje jej gałązka wierzby – drzewa najwcześniej okrywającego się zielenią. Mazurki przywędrowały do nas z kuchni tureckiej. Kunsztownie lukrowane i dekorowane bakaliami, przypominają wyglądem maleńkie tureckie dywaniki.
  Chrzan, a także przyprawy – pieprz i sól, święci się, aby pamiętać o gorzkiej Męce Chrystusa. Dawniej śniadanie wielkanocne rozpoczynało się od zjedzenia całego korzenia chrzanu, żeby ustrzec się od bólu zębów i brzucha.
  Baranek z czerwoną chorągiewką ze złotym krzyżykiem symbolizuje Chrystusa Odkupiciela. Stawiano go pośrodku stołu, żeby podczas wielkanocnych biesiad i uciech wierni nie zapominali o religijnym charakterze świąt.
   Kiedy gospodynie wypiekały baby drożdżowe, kuchnia musiała być zamknięta na klucz. Ktoś obcy bowiem mógłby zaszkodzić rosnącemu ciastu głośną rozmową albo złym wzrokiem. Wyjętą z pieca babę kładziono na poduszki i do chwili ostygnięcia przemawiano do niej szeptem.
  Zajączek obwieszcza wiosenną odnowę. Kiedyś jego wizerunek kojarzono z grzesznikami, którzy odbyli oczyszczającą pokutę. Potem zaczął obdarowywać dzieci łakociami i prezentami.
 2. Rozśpiewani i doinformowani może teraz poćwiczą motorykę małą i estetykę wykonując polecenia znajdujące się w książce na str. 72, 73.
 3. Zapraszam do słuchowiska tzn. przez Skyp przeczytam dzieciom opowiadanie A. Widzawskiej Gipsowe Pisanki i wspólnie porozmawiamy sobie o nim. W ten sposób dzieci będą rozwijać mowę i poznawać zwyczaje wielkanocne.
 4. Gra liczbowa – Kostką rzucamy, zadanie do wykonania mamy – dołączam kartę do grania i  trenowania w czytaniu i liczeniu, a także sprawności manualnych.

03.04.2020r. piątek

W poszukiwaniu oznak wiosny.

 1. Dzisiejszy dzień zaczniemy od historyjki z Dziadkiem Olka i Ady ( ksiązka str. 60), słuchając tej opowieści dzieci utrwalą sobie oznaki wiosny, a poprawiając rysunki po śladzie poćwiczą motorykę małą.
 2. Ćwiczenie zręcznościowe w postaci wycinania i ponownego układania puzzli. Jeśli nie ma możliwości druku zachęcam do poukładania puzzli takich jakie obecnie posiadacie w domu.
 3. Kochani teoretycznie zapraszam dzieci na wspólny spacer  😊jeśli oczywiście mają na chwilę obecną taką możliwość , bądź do okna, aby poobserwować przyrodę i zauważyć oznaki wiosny, a następnie o tym co spostrzeżone opowiedzieć.
 4. Teraz zadbamy o rozwijanie koordynacji słuchowo ruchowej oraz ćwiczenie motoryki dużej i zapraszam dzieci do naszkicowania na kartce A 4 najlepiej zielonej, choć niekoniecznie dużego liścia i wycięcie go. Po wykonaniu tej pracy rodzic bądź ja online będę wypowiadać zdania ,a dzieci jeśli będą się zgadzać z wypowiedzianym zdaniem podnoszą liść do góry, a jeśli nie, nie ruszają go.
 5. Rączki wyćwiczone to teraz coś wesołego i wpływającego bardzo pozytywnie na aparat mowy czyli śpiewanie. Zapraszam do pośpiewania piosenki o „Żabich krokach”
 6. Chętni na „Wiosenne plątaninki” zapraszam więc do wypełnienia dodatkowych kart pracy. 😊
02.04.2020r. czwratek

Monety i banknoty .

 1. Drodzy rodzice przesyłam Wam link do prezentacji, którą proszę odczytajcie dzieciaczkom w ramach zapoznania z historią powstawania pieniędzy. http://scholaris.pl/resources/run/id/102131
 2. Żeby urzeczywistnić zdobytą wiedzę dołączam karty pracy na których znajdują się banknoty i monety, niech Perełki poćwiczą sobie motorykę małą i powycinają wszystkie nominały, a Was drodzy rodzice w miarę możliwości zaprezentujcie dzieciom kilka monet czy banknotów realnych, ale pokazując pytajcie jaki to banknot/moneta, o jakiej wartości? 😊
 3. A teraz zabawa którą myślę każdy z nas kiedyś wykonywał 😊 Podajcie dzieciaczkom 3 różne monety i niech odrysują je przez kartkę ołówkiem, ale uprzednio określą jakie to monety.
 4. Zapoznani z „gotówką” doinformujcie proszę jeszcze dzieci a od razu utrwalą sobie uprzednio poznane literki i poszerzą zasób słów o znaczeniu słów: KASA, BANK. Niech zapiszą samodzielnie te słowa do zeszytu i ułożą z nimi zdania.
 5. No i do zabawy!!! Zachęcam do zabawy z dziećmi, może ze starszym rodzeństwem w sklep, księgarnie, bank, czy pocztę. Najważniejsze, żeby była to zabawa w której będą wykorzystywać wcześniej wycięte pieniądze. 😊
01.04.2020r. środa

Wiosenne kwiatki pod ochroną.

 1. Drodzy rodzice wspomnijcie proszę dzieciom o tym, co to oznacza że dana roślina jest pod ochroną i jakie kwiatki wiosenne w Polsce są pod ochroną.
  Ochrona gatunkowa roślin to prawny sposób zabezpieczenia rzadko występujących gatunków dziko rosnących roślin zagrożonych wyginięciem. Gatunków chronionych nie wolno niszczyć, zrywać, zbierać, sprzedawać, nabywać, przewozić przez granicę państwa, nie można niszczyć ich siedlisk itp. W niemal wszystkich państwach są gatunki roślin podlegających ochronie. W Polsce za początki ochrony gatunkowej uważa się przepisy chroniące cisa, jakie obowiązywały już w średniowieczu.
  Wśród wiosennych kwiatków w Polsce pod ochroną są: sasanka, przebiśnieg, pierwiosnek, krokus.
 2. Jak już dzieci zapoznały się z teorią to myślę że teraz bardzo chętnie obejrzą rysunki tych kwiatków, a przy okazji z pomocą rodziców niech odczytają ich nazwy i następnie wypełnią w książce str. 58, 59.
 3. Aby poćwiczyć swoje zdolności manualne proponuję abyście namalowali przy użyciu farb dwa wybrane chronione kwiatki  😊
 4. No to może sobie pozaprzeczamy !!! Drodzy rodzice  Wy bądź ja online będę wypowiadać zdanie twierdzące, a uczeń zamieniał je będzie na zdanie przeczące. Taką zabawą słowną dzieci będą trenować wypowiadanie się zdaniami rozwiniętymi w poprawnej formie.
  Np. W sklepie warzywniczym kupimy buty.
  − W sklepie warzywniczym nie kupimy butów.
  − W piekarni kupimy mleko.
  − W piekarni nie kupimy mleka.
   − Mama zamówiła w cukierni tort.
   − Mama nie zamówiła w cukierni tortu.
  − Ala ma w koszyku bułki i chleb.
  − Ala nie ma w koszyku bułek i chleba.
 5. Aparat mowy już się napracował więc teraz zachęcam do wypełnienia krzyżówki w tematyce wiosennej ( dołączona karta pracy), przy tym utrwalicie poznane literki.
31.03.2020r. wtorek 

Wiosna, wiosna !!!

 1. Drodzy rodzice zachęcam abyście wy czytali, a uczniowie ćwiczyli motorykę dużą i gestykulowali każdy wers wiersza „ Spotkanie z wiosną”
  Ciepły wietrzyk powiał dzisiaj. (np. poruszają rękami nad głową jak byliby dużymi drzewami)
  Kap, kap, deszcz wiosenny pada. ( np.lekko stukają palcami o podłogę)
  Pachną kwiaty, rośnie trawa. (np. naśladują wąchanie kwiatów)
  Słonko rano wcześnie wstaje, (np. przeciąga się)
  i promyki swe wysyła. ( np. wskazuje impulsywnie ręką w różne str)
  Już pracują mrówki w lesie, (np. porusza się drobnymi kroczkami bardzo szybko)
  miło z wiosną dzień zaczynać. (np. dzieci miarowo klaszczą)
 2. W ramach ćwiczenia mowy proponuję przyjrzeć się obrazkowi, na którym narysowane są sasanki i przegłoskować ich nazwę a następnie ułożyć zdanie, które będzie zawierać nazwę tych wiosennych kwiatków, które znajdują się pod ochroną. Wypełnijcie też proszę w książce stronę 57.
 3. Utrwalając nazwę i  poznane litery, a zarazem ćwicząc motorykę małą narysujcie w zeszycie ten piękny kwiatek i podpiszcie go.
 4. Drodzy rodzice porozmawiajcie z dziećmi na temat warunków i środków niezbędnych do wzrostu kwiatów, zapytajcie ich co oni o tym myślą, co uważają.
 5. Proponuję w ramach utrwalenia i poćwiczenia zadań z użycie znaków,= wypełnienie dodatkowych kart pracy 😊
30.03.2020r. poniedziałek

Wiosna W Żabich krokach!

 1. Dziś proponuję, abyście troszkę pośpiewali w ramach umuzykalniania o wiosennych żabkach.
 2. A następnie obejrzeli film edukacyjny w ramach zdobycia informacji o życiu Żab.
 3. Teraz proszę zwizualizujcie to co uprzednio wyśpiewaliście i obejrzeliście, czyli narysujcie pracę „Żaba i żabka” na kartce A4 , techniką dowolną.
 4. Żeby się troszeczkę rozruszać i poćwiczyć sprawność fizyczną i motorykę dużą zróbcie kilka czy też ile tylko potraficie skoków niczym żabki. Możecie rozłożyć sobie ściereczki czy chustki i jak żabki przeskakiwać z jednej na drugą.
 5. Ćwiczyliście już motorykę dużą to teraz przechodzimy do motoryki małej i utrwalania. Wypełnijcie dołączone karty pracy .

Zadania dodatkowe plastyczne i manualne dla dzieci chętnych:

Wyluzowany  Kreatywna wiosenna nakrętka – obrazek z wykorzystaniem plastikowych nakrętek.

Wyluzowany A kuku kurczaczek. Praca techniczna z użyciem papierowych talerzyków.

     Oczywiście pamiętajcie o pielęgnowaniu założonych „Ogródeczków”

Zapraszam i przypominam o programach umożliwiających aktywności fizyczne Zumba Kids, Macocakida, Just Dance 2018, owe programy znajdują się YouTube.

Propozycja programów edukacyjnych w stacji telewizyjnej TVP ABC:
Al. – chemik; Zaczarowany świat; Domisie;  Figu Migu; Polskie baśnie i bajki; Teleranek/ Studio ABC.

24.03.2020r. wtorek

Zapraszam do przypomnienia zasad bezpiecznego Internetu.

Obejrzyj w wolnym czasie filmiki

https://www.youtube.com/watch?v=jXPJgcbc1zQ&list=PLHHu-z4M86Bsd1Gbtcm-S2NAYZeIfI-Ep

LOGOPEDIA

Wykonaj rysunek o tematyce wiosennej, aby w nim było jak najwięcej elementów z głoskami szumiącymi (sz, rz, cz) lub z głoską r. Przykłady : trawa, drzewa i.t.p.

23.03.2020r. poniedziałek

Zadania i materiały dla dzieci do wykonania w czasie zawieszenia zajęć w szkole przekazywane będą za pomocą aplikacji Messenger w założonej grupie klasowej. Efekty pracy - zdjęcia - uczniowie przekazują również przez aplikację - indywidualnie do nauczyciela (nie na grupie)  lub na email nauczyciela (dostępne w artykule Apel Dyrektora szkoły).

A teraz to co Perełki lubią najbardziej  zadania do wykonania
1 🙂 fioletowa książka str. 48 do zapoznania a 49 zaczynamy codziennie wypełniać nasz kalendarz pogody.
Następnie wykonujemy zadania z dwóch kolejnych stron tj. 50 i 51.
2 🙂 Dziś temat przewodni WODA (choć już powinna być wiosna )
inf. ogólne :
Na Ziemi znajduje się bardzo dużo wody, a np. na Księżycu nie ma jej wcale. Jest ona bardzo potrzebna: do picia, mycia, podlewania. Po zużyciu woda jest oczyszczana w oczyszczalniach ścieków. Aby zapewnić stały dopływ wody do naszych domów, buduje się na rzekach tamy, tworząc tzw. zbiorniki wodne. Woda jest też źródłem energii, którą wykorzystano w młynach wodnych. W przeszłości takie młyny służyły do mielenia ziarna na mąkę. Energię spadającej wody wykorzystuje się też do wytwarzania elektryczności w elektrowniach wodnych.
• Rozmowa na temat wartości wody.
− Do czego jest potrzebna woda?
− Kto potrzebuje wody?
• Poznanie obszarów wodnych występujących na świecie. Mapa, globus można pokazać i bardzo proszę zapytać:
− Jak nazywa się ten przedmiot?
− Co przedstawia?
− Jakie kolory na nim widzicie?
− Jakiego koloru jest najwięcej?
− Co on oznacza?
− Jak nazywa się takie obszary wody? Dzieci wskazują oceany, morza. Proszę o odczytanie ich nazw. Proszę wyjaśnijcie, że Ziemia widziana z kosmosu jest cała błękitna przez wodę, która na naszej planecie występuje w dużej ilości.
• Wskazywanie morza, jezior, rzek na mapie fizycznej Polski. Mapa fizyczna Polski. Dzieci wskazują i nazywają najdłuższe rzeki Polski – Wisłę i Odrę; (bardzo ważne) wodzą palcem po mapie wzdłuż rzek (od źródeł do morza).
• Zwracanie uwagi na czystość wód, ich znaczenie dla życia ludzi, zwierząt i roślin.
− Czy można wrzucać śmieci do rzek i jezior?
− Co się stanie, jeśli do rzek, jezior lub innych zbiorników wodnych będziemy wrzucać śmieci lub wylewać różne niebezpieczne substancje?
• Rozmowa na temat znaczenia wody.
− Co by było, gdyby nie było wody?
− Czy można bez niej żyć?
− Czy woda może ludziom zagrażać?
3 🙂 Bardzo proszę aby dzieci napisały w zeszycie 2 zdania związane z "wodą" i narysowały obrazek który kojarzy im się z "wodą" np. morze, rzeka.

LOGOPEDIA 

Ćwicząc zaburzone głoski możecie skorzystać ze strony internetowej - mimowa.pl.
Znajdziecie tam różnorodne zabawy usprawniające język, wargi oraz utrwalające głoski szumiące, syczące i r.
Przyjemnej zabawy ;-)

19.03.2020r. czwartek


Dzień dobry,
Prace do wykonania podaję na dziś i jutro
Motywem przewodnim będą symbole - elementy pogody:
WIATR, proszę o przeczytanie dzieciom zagadki:
Nie ma ust- a dmucha
Nie ma skrzydeł – a leci
Czasem mrozi, czasem chucha
Co to? Czy odgadną dzieci?
Po odpowiedzi dzieci proszę o zapytanie:
Co robi wiatr? (szumi, mruczy, gwiżdże, gra, szepce)
Wiatry wieją z różną siłą i z różnych kierunków
Jest kilka rodzajów wiatrów
- powiew to słaby wiatr, który lekko porusza liście na drzewach
- wicher to wiatr silny, kołyszący gałęziami i unoszący lekkie przedmioty
- huragan to potężny wiatr, który może zrywać dachy i wyrywać drzewa z korzeniami
- tornado najniebezpieczniejsze zjawisko pojawia się w postaci trąb powietrznych poruszających się bardzo szybko i niszczących wszystko na swojej drodze.
:)Proszę aby dzieci napisały w zeszycie Literki i zdania: w, W, p, P. Po zakończonym zdaniu napisały z ilu wyrazów składa się każde ze zdań.
Witek jechał rowerem pod wiatr.
Pola wykonała kolorowe pisanki.
 Karta do wypełnienia i przepisania same działania. Do zeszytu w kratkę oczywiście.
Pozdrawiam, miłej pracy 

12

18.03.2020r. środa

Witam kochani,
1 🙂 Dziś na wstępie proszę o zrobienie zadań ze str. 47 książka fioletowa.
2 🙂 następnie załączam dwa pliki które proszę wydrukować kto może i uzupełnić ,ale także przepisać, a jeśli nie ma możliwości druku to powstałe wyrazy proszę aby dzieci przepisały.
3 🙂 no i kolejne lit małe i duże m, M, d, D po linijce jak poprzednie. A zdania mogą być takie: Mama ma mokre ubranie. Daleko od domu stoi drzewo.
Możecie również napisać zdania inne , własne propozycje mile widziane.

12

17.03.2020r. wtorek

Bardzo proszę o utrwalanie dzieciom też pór roku , pytanie o to jaka dziś pora roku, jaka pogoda. No i dni tygodnia też bo z tym większy był problem . Z fioletowej książki do zrobienia na dziś str. 46 Kochani jeszcze taki manualny trening, sznurowadła i wiązanie na 🎀. Proszę trenujcie w dowolny sposób 

LOGOPEDIA

Ćwiczenia dla uczniów, którzy nie realizują  "sz"

Powtarzać za rodzicem następujące wyrazy: szafa, szata, szalik, szabla, szachy, szatnia, szopa, szum, szuflada, szew, szept, szelki, szyja, szyba, szyna, szydło. Możesz ustnie ułożyć z nimi zdania.

Ćwiczenia dla uczniów, którzy nie realizują  "r"
Czytaj cząstki wyrazów: pra, pro, pre, pru, pry
Czytaj wyrazy: praca, prawda, premia, prezent, praca, profesor, prosię, próba, prysznic
Ułóż z nimi zdania i zapisz je w zeszycie od logopedii.
 


16.03.2020r. poniedziałek

Podam dziś również zadania ale UWAGA DO REALIZACJI DO 25.03. Więc na spokojnie, będą to zadania jakby dodatkowe ale zarazem i obowiązkowe. Proszę również aby pracę które dzieci wykonują były odłożone i w czasie powrotu na zajęcia przyniesione.
Zadania na czas do 25.03:
1 😊 proszę aby każdego dnia wpisać uczniom do zeszytu (jednego dnia litery kolejnego liczby i tak zamiennie) po 2 małe i duże litery (na zdjęciu są wszystkie lit i liczby do 10, które poznalismy )

13.03.2020r.

1. 🙂 Zapytajcie dzieci proszę jaką obecnie mamy porę roku, a jaka będzie następna i jakie zjawiska pogodowe są charakterystyczne dla danej pory roku.
Przeczytajcie proszę poniższe krótkie notatki:
ZIMA
Słońce znajduje się nisko, dni są krótsze od nocy, ale trwają coraz dłużej, cały czas jest zimno. Wśród opadów atmosferycznych przeważa śnieg. Często przez długi czas utrzymuje się mróz.
WIOSNA Z każdym dniem Słońce świeci coraz wyżej, dni są dłuższe niż noce i stale się wydłużają, temperatura rośnie. Pogoda jest zmienna. Topnieje śnieg, częste są opady – najpierw deszczu ze śniegiem, potem deszczu. Wieją silne wiatry, pojawiają się burze. Jednak nawet w maju zdarzają się przymrozki.
2 🙂 Proszę aby napisały dzieci w zeszycie po jednym zdaniu do każdej pory roku tj zima i wiosna oraz wykonały pod każdym zdaniem mały rysunek , taki jak im się kojarzy z daną porą roku.
3 🙂 zróbcie zadania z książki ze str 43,44,45:)
I proszę kochani rodzice w miarę możliwości powtarzać albo przy pisaniu czy czytaniu kazać dzieciom czytać głośno literki aby je utrwalać, cyfry oczywiście również.
Na dziś to tyle , weekend mamy w związku z czym prace proszę na poniedziałek.
Pozdrawiam 🙂

12.03.2020r.

Drodzy rodzice w obliczu danej sytuacji w moim obowiązku jest praca zdalna tzn że będę za państwa pośrednictwem starać się współpracować z dziećmi. Myślę że przez messenger bedzie najsprawniej. W związku z powyższym proszę o wsparcie i przejęcie częściowo mojej roli tzn teraz Wy musicie być fizycznie nauczycielami, a ja będę Was instruować co nalezy robić i co dzieci mają robić.
W ramach rozliczenia, a takowe MUSI BYĆ z wykonanej pracy proszę o zdjęcia czy na grupe czy też prywatnego messengera, w formie SMS czy na maila jpp.ola@vp.pl. Do końca każdego dnia.
Od dziś mieliśmy przystąpić do 2- giej części diagnozy, a więc skoro to nam się przesunie dobrze wykorzystamy ten czas i utrwalimy potrzebne informacje.
Na dziś tj. 12.03:
1.😊 Pory roku, przypomnijcie sobie wspólnie zaczynając od wiosny , lato, jesień, zima. Przy każdej porze roku wspominajcie jaka może być pogoda czy też zjawiska atmosferyczne w danej porze roku jakie występują np. pada śnieg, deszcz, grat, mróz.
2.😊 Napiszcie do zeszytu przysłowie - W marcu jak w garncu. Dzieci niech przepiszą 3 x razy je samodzielnie. Oczywiście literki pisane nie drukowane. Pamiętając o odstępach między wyrazami no i dodatkowo mogą policzyć wyrazy w tym przysłowiu ( "w" również liczymy jako wyraz) Zapytajcie czy wiedzą co może oznaczać to przysłowie.
3. 😊 Przeczytajcie opowiadanie( zdjęcie) i zadajcie pytania (poniżej, kolejne zdjęcie).
4. 😊 Niech dzieci narysują na karce A 4 ulubioną porę roku i w tej porze roku zjawisko atmosferyczne np deszczyk 😉
📙 czekam na zdjęcia pracy i zeszytu. 😉 Do końca dnia 😉 w razie pytań jestem do dyspozycji.
Powodzenia 😉 miłej pracy 😊

*     Zapraszam i przypominam o programach umożliwiających aktywności fizyczne Zumba Kids, Macocakida, Just Dance 2018, owe programy znajdują się YouTube.

*     Propozycja programów edukacyjnych w stacji telewizyjnej TVP 2 o 11:40 Wesoła nauka (bardzo polecam), oraz na  TVP ABC: Al. – chemik; Zaczarowany świat; Domisie;  Figu Migu; Polskie baśnie i bajki; Teleranek/ Studio ABC

*     Dla chętnych propozycje zajęć plastyczno – technicznych:
- Pisanka inna niż zwykle  - Ziemniaczane pieczątki 😊
                                              -  Kolorowe, makaronowe arcydzieła 😊 Dołączę szczegóły i                        przykładowe prace.

*     Zachęcam również do wzięcia udziału w akcji z inicjatywy Pierwszej Damy, która zachęca do zrobienia kartek wielkanocnych dla osób samotnym, chorych, pracowników służby zdrowia bądź innych wybranych osób.
https://www.prezydent.pl/pierwsza-dama/aktywnosc/art,713,malzonka-prezydenta-zacheca-dzieci-do-wysylania-zyczen-wielkanocnych-osobom-samotnym-i-potrzebujacym.html?fbclid=IwAR15xlxz9GyGogVPXGnk9-Lph4UtI5m-67dIggv19Ee4xULMmQNgtd9wet8

 

PONIEDZIAŁEK 06.04.20 r.

Gipsowe pisanki.

1.      Dziś na początek proszę włączcie dzieciom w ramach umuzykalniania wesołą piosenkę Hopla, Hopla!, może pośpiewają i poruszają się z zajączkiem 😊
https://www.youtube.com/watch?v=t-jVEPrPR9c&list=PL7Lg168IaC6QDAzGhO8ZPRo7nM_jIqHU2

 

2.      Proponuję również w związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi przeczytać, opowiedzieć dzieciom ciekawostki związane ze zwyczajami i tradycjami owych świąt.
Dołączam krótką sugestie.
Jajko to znak wszelkiego początku narodzin i zmartwychwstania. Dzielimy się nim przed rozpoczęciem śniadania, życząc sobie pomyślności, zdrowia i błogosławieństwa Bożego. W ludowych wierzeniach jajko było lekarstwem na choroby, chroniło przed pożarem, zapewniało urodzaj w polu i w ogrodzie, a nawet powodzenie w miłości. Z jajka wykluwa się kurczątko, które jest symbolem nowego życia. Pisanki dawano w podarunku, jako dowód życzliwości i sympatii.
Chleb jest podstawowym pokarmem człowieka. Dzielenie się z nim i wspólne spożywanie jest od najdawniejszych czasów znakiem przyjaźni, życzliwości i poczucia wspólnoty.
Palemka miała chronić ludzi, zwierzęta, domy przed ogniem, czarami i złem tego świata. Niezwykłą moc daje jej gałązka wierzby – drzewa najwcześniej okrywającego się zielenią. Mazurki przywędrowały do nas z kuchni tureckiej. Kunsztownie lukrowane i dekorowane bakaliami, przypominają wyglądem maleńkie tureckie dywaniki.
Chrzan, a także przyprawy – pieprz i sól, święci się, aby pamiętać o gorzkiej Męce Chrystusa. Dawniej śniadanie wielkanocne rozpoczynało się od zjedzenia całego korzenia chrzanu, żeby ustrzec się od bólu zębów i brzucha.
Baranek z czerwoną chorągiewką ze złotym krzyżykiem symbolizuje Chrystusa Odkupiciela. Stawiano go pośrodku stołu, żeby podczas wielkanocnych biesiad i uciech wierni nie zapominali o religijnym charakterze świąt.
 Kiedy gospodynie wypiekały baby drożdżowe, kuchnia musiała być zamknięta na klucz. Ktoś obcy bowiem mógłby zaszkodzić rosnącemu ciastu głośną rozmową albo złym wzrokiem. Wyjętą z pieca babę kładziono na poduszki i do chwili ostygnięcia przemawiano do niej szeptem.
Zajączek obwieszcza wiosenną odnowę. Kiedyś jego wizerunek kojarzono z grzesznikami, którzy odbyli oczyszczającą pokutę. Potem zaczął obdarowywać dzieci łakociami i prezentami.

3.      Rozśpiewani i doinformowani może teraz poćwiczą motorykę małą i estetykę wykonując polecenia znajdujące się w książce na str. 72, 73.

4.      Zapraszam do słuchowiska tzn. przez Skyp przeczytam dzieciom opowiadanie A. Widzawskiej Gipsowe Pisanki i wspólnie porozmawiamy sobie o nim. W ten sposób dzieci będą rozwijać mowę i poznawać zwyczaje wielkanocne.

5.      Gra liczbowa – Kostką rzucamy, zadanie do wykonania mamy – dołączam kartę do grania i  trenowania w czytaniu i liczeniu, a także sprawności manualnych.