Zdrowo jem, więcej wiem.

„Zdrowo jem, więcej wiem” to projekt realizowany przez Fundację Banku Ochrony Środowiska w trosce o zdrowie młodego pokolenia. Ma on charakter ogólnopolskiej międzyszkolnej rywalizacji zespołowej.

Projekt powstał w odpowiedzi na coraz większy problem, jakim jest nadwaga i otyłość pojawiająca się już wśród dzieci w wieku szkolnym. Nadmierną masę ciała obserwuje się u 18% chłopców i 14% dziewcząt. W ciągu ostatnich kilkunastu lat drastycznie zmienił się styl życia dzieci – spożywają zbyt dużo wysokoenergetycznych pokarmów (chipsów, batonów, fast foodów, słodkich napojów gazowanych), a wolny czas spędzają przed komputerem lub telewizorem.

Głównym celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem jest również uświadomienie związku między żywieniem a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej. Zamysłem twórców projektu jest także kształcenie rodziców jako osób, od których zależy całokształt stylu życia rodziny i przekonanie ich, że warto zadbać o zdrowe odżywianie i regularną aktywność fizyczna.

Cały projekt podzielony jest na trzy sezony: jesienny, zimowy i wiosenny. Każdy z etapów zbudowany jest wokół tematu przewodniego i stanowi logiczną całość oraz jest oparty na podobnej strukturze, której stałymi elementami są: zajęcia lekcyjne, konkursy i Forum dla Rodziców. Do lekcji opracowano scenariusze, wg których nauczyciel prowadzi zajęcia. Konkursy są tematycznie powiązane z zajęciami lekcyjnymi i ich celem jest utrwalenie wiadomości, pogłębianie zainteresowania uczniów zdrowym odżywianiem i stylem życia oraz rozwijanie kreatywności. Celem konkursów jest również promowanie wiedzy o  zdrowym stylu życia wśród pozostałych uczniów w szkole. Forum dla rodziców to spotkania z rodzicami i opiekunami dzieci w trakcie wywiadówek, na których otrzymują materiały na temat projektu i najważniejszych spraw związanych z żywieniem i aktywnością dzieci. Rolą rodziców jest pomoc dzieciom i wspieranie ich w realizacji zadań związanych z projektem.

Zadaniem nauczyciela jest: przeprowadzenie lekcji i konkursów dla dzieci zgodnie z podanym scenariuszem i harmonogramem, udokumentowanie i podsumowanie przeprowadzonych działań według podanych zasad, poprowadzenie Forum dla Rodziców, czyli przeznaczenie kilku minut wywiadówki na przekazanie przygotowanych informacji i ulotek.

Projekt rozpoczął się we wrześniu 2013r. a skończy we wrześniu 2014r.

Klasa III ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Łukomiu została zgłoszona i zarejestrowana przez opiekuna – p. Katarzyna Rzadkiewicz do etapu jesiennego.

W ramach projektu w etapie jesiennym zostały przeprowadzone następujące zadania:

• 2 zajęcia lekcyjne: „Smacznie – zdrowo – kolorowo”, „Stawiam na śniadanie”.
  • 3 konkursy: „Baw się z nami owocami, warzywami”, „Strefa aktywności – najciekawsze propozycje zabaw na świeżym powietrzu”, „Zdobywamy odznakę Super Kucharza za najlepszy zestaw śniadaniowy”.
  • 2 Fora dla Rodziców:  „Kolorowy talerz, czyli garść informacji o owocach i warzywach”, „Bez śniadania nie ma nauczania”.

Z każdego działania został sporządzony oddzielny raport ze zdjęciami lub prezentacją i przesłany do organizatora, gdzie zostanie oceniony przez Komisję Konkursową. Raporty zostały przesłane w dwóch terminach – 1, 3, 4, 6 do 7 listopada oraz raporty: 2, 5, 7 do 9 grudnia 2013r.

Zarówno dzieci jak i ich rodzice bardzo aktywnie włączyli się w realizację zadań konkursowych. Rodzice pomagali w indywidualnych zmaganiach jak i w przygotowywaniu wystawek, gazetek czy składników do przyrządzania zdrowych posiłków przez ich dzieci w szkole. Dzięki aktywnej i wspólnej pracy nauczyciela, dzieci i ich rodziców realizacja wszystkich zadań konkursowych przebiegała sprawnie i w terminie przynosząc wielopłaszczyznowe korzyści dla wszystkich uczestników projektu.

Zdrowo jem, więcej wiem